top of page

Charlie Engman | Yönetmen & Fotoğrafçı


Fotoğraflar: Charlie Engman

Brooklyn'de yaşayan fotoğrafçı, yönetmen ve sanat yönetmeni Charlie Engman'ın çalışmaları geleneksel imaj yaratımının sınırlarını zorluyor. Collina Strada'da Sanat Direktörü olarak çalışan ve çağdaş, sürdürülebilir markanın yaratıcı ve kavramsal sınırlarını sürekli olarak zorlayan Charlie ile çalışmaları ve üretim pratiği üzerine sohbet ettik.


Charlie Engman kimdir? Kısaca kendinden bahsedebilir misin?


New York'ta yaşayan bir sanatçı ve eğitimciyim. Fotoğraf ve yapay zeka tarafından üretilen sanat gibi temsili görsel medyalarla çalışıyorum ve aynı zamanda sürdürülebilir moda markası Collina Strada'nın sanat yönetmeniyim.Geleneksel görsel üretimin sınırlarını zorlayan bir sanatçı olarak, sanatının hangi unsurlarını keşfetmekten ve denemekten en çok keyif alıyorsun?


Sanat pratiğimde genellikle görsel kültürde tezahür ettikleri şekliyle sosyal yapılara bakmak ve onlarla oynamakla ilgileniyorum. Görünüşte zıt veya ilgisiz unsurları bir araya getirmekten - “yanlış” şeyi yapmaktan - ve onları çalıştırmaya çalışmaktan - “doğru” şeye dönüştürmeye çalışmaktan - hoşlanıyorum.Yapay zeka sanatının öncülerinden biri olarak sürekli araştırma yapıyor ve mecranın sınırlarını zorluyorsun. Bu alanda hangi konular ilgini çekiyor ve gelecekte yapay zeka ile neler yapmayı umuyorsun?


Yapay zekanın yaratıcı ifade için inanılmaz fırsatlar sunduğunu düşünüyorum. Yaygın görsel sembolleri bir araya getirerek ve yeniden üreterek imgeler yaratıyor, ancak tasvir ettiği herhangi bir şey hakkında doğrudan deneyimi olmadığı için, genellikle çok zorlayıcı ve öğretici hatalar yapıyor. Yapay zekanın öğrenilmesi ve kullanılması da nispeten kolay, bu nedenle sanat üretimine giriş engelini ilginç şekillerde azaltma potansiyeline sahip.


Umudum, gelecekte yapay zekanın süreçlerinde bir kaos seviyesini koruması, böylece kullanıcıların onun üzerinde maksimum kontrol uygulayamaması (hatalar önemlidir!) ve umarım insanlar onu kaynakları istiflemek veya kapıda tutmak yerine paylaşmanın bir yolu olarak kullanmaya başlarlar.


 

"Bununla birlikte, yapay zekanın yeteneklerini hafife alırsak ve bizi iş, emek ve değerle ilişkimizde kaçınılmaz olarak neden olacağı değişimlerden koruyacak sosyal sistemleri acilen savunmazsak, büyük zarar verme potansiyeline de sahip olduğunu düşünüyorum."


 


Bize biraz üretim sürecinden bahsedebilir misin? Tasarım sürecinde yaratıcılık ve teknik becerileri nasıl dengeliyorsun?


Bu gerçekten projeye ve ortama göre değişiyor. Bir duruma aşırı derecede önceden belirlenmiş bir yöntemle girmek yerine, eldeki ihtiyaçlara reaktif olmak için elimden geleni yapıyorum. Kapsayıcı bir dizi değerim ve eğilimim var ve bunların başarılı ve tutarlı bir sonuca götüreceğine inanıyorum. Ayrıca yaratıcılığı ve teknik beceriyi birbirine karşıt olarak görmüyorum. İdeal olarak birbirlerini tamamlıyorlar.


Şimdiye kadar Prada, Marni, Adidas, Hermès, Kenzo, Nike, Vivienne Westwood ve Stella McCartney gibi küresel markalarla iş birliği yaptın. Bu markalarla yaptığın iş birlikleri sonucunda, tasarım süreci ve nihai ürünle ilgili olarak sizi en çok heyecanlandıran çalışma ne oldu?


Bu gibi büyük markalarla çalışmanın en sevdiğim yanı, inanılmaz iş birlikçilerle çalışma fırsatı bulmam. Bu projeler sayesinde tanıştığım set tasarımcılarından, stilistlerden, güzellik ekiplerinden ve yapımcılardan çok şey öğrendim. Favori seçmek doğama aykırı ve iş için kötü, bu yüzden ayrıntılara girmeyeceğim.Çalışmalarının arkasındaki ilham kaynaklarından biraz bahsedebilir misin? Bu alanda ya da farklı disiplinlerde merakla takip ettiğin isimler kimler?


Şu sıralar çok fazla sanat eserine bakmadığım, biraz hermetik bir dönemdeyim; sanat ve moda dünyasının kurumsal yönleri dikkatimi kolayca dağıtıyor ve kendimle ve işimle var olabilmek için belirli aralıklarla bağlantımı kesmek benim için önemli. Sanırım bugünlerde ilhamımın çoğunu edebiyat ve siyaset teorisinden alıyorum. Rachel Cusk, Brontez Purnell, Yanis Varoufakis ve The Or Foundation son zamanlarda düşüncelerim için çok önemli oldu.


Gelecek için heyecanlı mısın ve planların neler?


Herkes gibi ben de gelecek konusunda heyecanlıyım, ancak bundan kurtulmanın tek yolu heyecanlı olmak! Karamsarlık sıkıcıdır (<kendime hatırlatma). Yakın zamanda yarı metin yarı resim bir kitap yaptım ve yazı ve yazının resimlerle ilişkisi hakkında daha fazla şey öğrenmeyi merak ediyorum.Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page