top of page

Marcel Wanders’ten Yüzen Şişme Heykeller


Like a Pan in Water, Fotoğraflar: Ronald Smits

Marcel Wanders ve Studio Job, BlowUp Art The Hague festivali için şişme enstalasyonlar yaratıyor. Bu yılki festival kapsamında Lahey'deki Hollanda parlamentosunun dışına yerleştirilen şişme oyuncaklar arasında gümüş yumurtalar ve yüzen dev bir tencere de yer alıyor. WOTH Studio'dan küratör Mary Hessing, 2 Haziran'a kadar sürecek olan yıllık etkinliğin üçüncü edisyonu için dört Hollandalı tasarımcının -Marcel Wanders, Job Smeets, Mieke Meijer ve Sigrid Calon- stüdyolarından geçici şişme sanat eserleri yaratmalarını istedi. Heykeller, Mauritshuis sanat müzesi ve Hollanda hükümetine ev sahipliği yapan Binnenhof binaları gibi önemli binalarla kaplı Hofvijver gölündeki bir iskele üzerine yerleştirildi.


BlowUp Art Lahey'in önceki edisyonları, izleyicileri şehrin önemli yerlerine yerleştirilen heykelleri görmek üzere kendi kendilerine rehberli bir yürüyüş turu yapmaya davet etmişti. Bu yılki yüzen heykel bahçesi kentlerdeki yeşil alanların önemini vurgulamayı amaçlıyor ve Hollanda'nın S-Hertogenbosch kentindeki Yuverta kolejinde Kentsel Yeşil Gelişim programı öğrencileriyle iş birliği içinde oluşturuldu. Ziyaretçilerin iskeleye ulaştıklarında karşılaştıkları ilk sanat eseri, Studio Mieke Meijer'in bir arboretumu eğlenceli bir şekilde ele aldığı Airboretum adlı çalışması. Stüdyo, gövdeleri daha küçük dallara ve dalcıklara ayrılan bir dizi 'ağaç' yarattı. Ağaçlardan ikisi dik dururken üçüncüsü kesilmiş gibi yatay duruyor.


Arboretum, Studio Mieke Meijer


 

"Farklı kültürlerde ağaçlar farklı konular için metaforlardır. Bu büyüme, topluluk, doğa, her türlü konu olabilir." 

 

 

Doğal formlar, yumurta şeklindeki şişme koltuklardan oluşan bir küme yaratan Marcel Wanders'ın çalışmalarını da etkiledi. Çoğunluğu çevrelerini yansıtan aynalı yüzeylere sahipken, bir tanesi renkli bir desenle süslenmiş. Yumurtalar, ağırlıklı dar uçlarıyla yere hafifçe dokunuyor ve rüzgarda hafifçe hareket ediyor gibi görünüyor. 

 

Egg-shaped Inflatables, Marcel Wanders


İskele üzerindeki son sanat eseri Sigrid Calon'un şeker pembesi Gazebo'su, 14. yüzyılda yazlık bir pavyon olarak inşa edilen ve şu anda Hollanda başbakanının ofisine ev sahipliği yapan yakındaki Binnenhof'taki sekizgen bir kuleye gönderme yapıyor. Kulenin tareti, boyutları giderek küçülen eş merkezli halkalardan oluşurken, destekleyici sütunlar da yivli yapılarını vurgulayan illüstratif bir tasarımla basılmış. İskelenin yakınındaki gölde Studio Job'un Like a Pan in Water adlı çalışması yüzüyor. Stüdyonun kurucusu Job Smeets, gündelik nesneleri döküm bronz veya vitray gibi malzemelerle anıtsal heykeller olarak yeniden yaratmasıyla tanınıyor.


Gazebo, Sigrid Calon


Comments


bottom of page