top of page

Rive Roshan | Sanatçı İkilisi


Rive Roshan, Design Miami | Fotoğraf: Paul Barberra

Işık, renk, mekân ve malzemenin etkileşimini keşfederek duyusal deneyimler yaratmayı ve merak uyandırmayı amaçlayan sanat pratiği Rive Roshan kurucuları Ruben de la Rive Box ve Golnar Roshan ile çalışmaları ve üretim pratikleri üzerine sohbet ettik.


Kısaca Rive Roshan’dan bahsedebilir misiniz? Sanatçı ikilisi olma yolculuğunuz nasıl başladı?


Rive Roshan, Ruben de la Rive Box ve Golnar Roshan'ın ortak sanatsal pratiğidir. Kariyerlerimize Tom Dixon, Marcel Wanders ve Tord Boontje gibi birçok yüksek profilli tasarım stüdyosunda başladık. En üretken ürün ve iç mekan tasarımcılarından bazılarıyla birlikte çalışarak grafik, iç mekan ve ürün tasarımı disiplinleri arasında köprü kuruyoruz ve tasarım ile sanat arasındaki çizgileri bulanıklaştırarak tasarıma yönelik bütünsel bir yaklaşım vizyonunu oluşturuyoruz. 


​​Stüdyonun gelişiminin özünde, güzelliğin bir aracı olarak görsel merakı ve tasarımın duygusal refahtaki rolünü keşfeden, kendi inisiyatifiyle başlattığı araştırmaya dayalı projeler yer alıyor. Rive Roshan, insanlarla sezgisel olarak bağlantı kurmak için yaratıyor. Deneysel süreçler aracılığıyla, yaşamları zenginleştiren sürükleyici mekânsal deneyimler, malzemeler ve nesneler tasarlıyor.  


Duygusal iyi olma üzerine odaklanan bir sanat pratiğine sahipsiniz. İnsanlarla intuitif bir bağ kurmayı amaçlayarak nasıl bir yaklaşım benimsiyorsunuz ve bu amaca nasıl hizmet eden tasarımlar yaratıyorsunuz?


Doğa genellikle kendimizle daha uyumlu hissetmemizi sağlama yeteneğine sahiptir. Örneğin, bir su kütlesine bir süre baktığınızda sakinleşir ve rahatlarsınız. Su, insan yaşamında temel bir unsurdur ve suyun mekândaki varlığının ve etkilerinin taklit edilmesinin insanlar üzerinde yatıştırıcı bir etkisi olduğunu gördük. Bir uygulama olarak, sakinlik yaratmak ve kişinin varoluş durumunu değiştirmek için tasarlanmış işler yaratmayı amaçlıyoruz. Su genellikle bu deneyimi yaratmak için bir referans noktası veya maddedir. Eserlerimizi veya enstalasyonlarımızı deneyimlediklerinde insanlar üzerinde benzer bir etkiye sahip olabilmek için bu etkileri çalışmalarımıza yansıtmaya çalışıyoruz.  

“Çalışmalarımızla genellikle bakış açılarını değiştirmeyi hedefliyoruz, eğer sanat bir şeylere bakış açımızı değiştirebiliyorsa, o zaman insanların zihniyetlerini de çevrelerindeki dünyadaki diğer şeylere daha açık olacak şekilde değiştirebileceğimize inanıyoruz.”


 

Bize üretim sürecinizden biraz bahsedebilir misiniz? Analog mu yoksa dijital tekniklere mi daha yakınsınız?


Stüdyomuzda çalışmalarımızın ilk süreçlerinde genellikle analog olarak başlıyoruz, bazen boyuyoruz, genellikle diğer malzemelerden erken prototipler veya maketler yapıyoruz ama çok hızlı bir şekilde yüksek teknoloji süreçlerine geçiyoruz. Dışarıda devasa ve çok detaylı şeyler yaratabilen gerçekten yenilikçi ve yüksek teknolojili şirketler ve makineler olduğu fikri bizi büyülüyor. Bir malzeme ya da süreç hakkında bir şeyler öğrendiğimizde genellikle üzerinde çalıştığımız şeyin özünü bulmaya çalışırız. Örneğin 3D baskılı kum nesnelerimiz metal döküm için kalıp yapımında kullanılan bir teknikten yararlanıyor, bizim açımızdan sonuç bu süreci tersine çevirmek ve kalıp yerine nihai bir nesne olarak kullanmak. Kumu düşündüğünüzde, hareketsiz kalamayan, özgür ve sürekli hareket eden bir şey düşünürsünüz. Freedom Vessels ve Voices Vessels'te yakalamaya çalıştığımız şey de bu. 
Tasarım süreci ve çıkan ürün bazında bugüne kadar sizi en çok heyecanlandıran çalışmanız hangisiydi?


Büyük ölçekte çalışmayı seviyoruz. Kısa süre önce New York Penn İstasyonu üzerindeki Penn1'de gerçekten büyük ölçekli bir sanat çalışması tamamladık. Mimar, herhangi bir dijital teknoloji veya ekran olmadan sürekli değişiyormuş gibi hissettirmek için binanın yıldız tabanının üzerinde interaktif bir sanat eseri istedi. Renk ve ışıkla değişen ve yoldan geçenlerin hareketlerini yakalayan yansıtıcı bir enstalasyon yarattık. Bizim için sanat, teknik fizibilite ve mimarların bir araya geldiği bu işbirliği süreci son derece heyecan verici. 


Penn Station


Bize biraz çalışmalarınızın arkasındaki ilham kaynaklarından bahsedebilir misiniz? Bu alanda ya da farklı disiplinlerde çalışmalarını merakla takip ettiğiniz isimler kimler?


Bazı sanat eserleri, onu deneyimlediğinizde sizinle gerçekten konuşur, onu yaşarsınız ve sonra hayatınızın geri kalanında derin bir anı olarak sizinle kalır. Örneğin James Turrell'in Canberra'daki Avustralya Ulusal Galerisi'nde yer alan eseri aklımda kalan ve sık sık aklıma gelen bir eser. Golnar, sanatı aracılığıyla İranlı kadınlar için büyük bir ilham kaynağı ve aktivist olan Shirin Neshat'ın eserlerinden özellikle ilham alıyor. Bize sanatın konuşma ve başka türlü anlaşılamayacak mesajları iletme gücüne sahip olduğunu öğretiyor. Bu empatiye giden bir yoldur. 


Gelecek için heyecanlı mısınız? Planlarınızda neler var?


Bu hafta Brüksel'deki COLLECTIBLE Fuarı'nda olacağız ve Nisan ayında 16-21 Nisan Milano Tasarım Haftası'nda SOLIDIFIED sergisinde (via Carlo Farini 35) işimiz, ses ve ışık arasında bir koreografi olan bir enstalasyon sunacağız -ilk kez böyle bir şey yapacağız ve işimizi bir performansa dönüştüreceğiz. Genellikle ışık ve hareket, çalışmalarımızla kendiliğinden etkileşime giren bir şeydir -bu kez koşulları tam bir niyetle kontrol ediyoruz. Biz de bundan ne çıkacağını merak ediyoruz.Commentaires


Les commentaires ont été désactivés.
bottom of page