top of page

Tasarımlarıyla Öne Çıkan 4 Coachella Enstalasyonu


“Holoflux” - Güvenç Özel, Fotoğraflar: Lance Gerber

Colorado çölünde her yıl düzenlenen Coachella Müzik ve Sanat Festivali, yerel ve uluslararası sanatçı ve tasarımcıların büyük ölçekli ve çok duyulu çalışmalarıyla geri döndü. Bu yılki sanatçılar şiirsel, doğadan ilham alan ve sanat ve mimariyi birleştiren eserler yarattı.


Festival alanında toplam dokuz uluslararası tasarımcı, sanatçı ve kolektif tarafından yaratılan heykelsi sanat enstalasyonları yer alıyor. Dört yükselen yaratıcı Güvenç Özel, Kumkum Fernando, Vincent Leroy ve Maggie West tarafından hazırlanan heykelsi çalışmalar, atmosfere renk, ışık ve alternatif perspektifler katıyor; günün ve gecenin çeşitli saatlerinde festival katılımcılarını neşe, özgürlük ve huzur duygusuyla besleyen birer ilham kaynağı olarak hizmet veriyor. Tasarımıyla öne çıkan 4 Coachella enstalasyonunu sizler için derledik.

 

“Holoflux” - Güvenç Özel


Los Angeles'ta yaşayan sanatçı ve mimar Güvenç Özel, fizikselden sanala insan deneyiminin spektrumunu ele alıyor. Özel'in 60 metre yüksekliğindeki Holoflux'u uzaktan bakıldığında bir heykel gibi görünüyor; yaklaştıkça ise mimariye dönüşüyor.


Holoflux adı verilen bükülmüş formlu enstalasyon, gün boyunca deneyimlediğiniz sürekli değişen formlardan oluşan geniş bir dijital ekosisteme açılan bir portal görevi görüyor. Geceleri, yansıtıcı yüzeyleri sayesinde küresel form, çevreyi yansıtmak yerine parlak renkler titreştiren aydınlatma özelliklerine dönüşüyor.

 

"Gerçekliklerimiz artık fiziksel dünyayla sınırlı değil; fiziksel insan etkileşiminden çok dijital medya aracılığıyla sosyalleşiyor, iş yapıyor ve kendimizi ifade ediyoruz."

 

Özel, eseri ışıklar, projeksiyonlar, grafikler ve farklı kimlikler arasında gidip gelen değişen renk şemalarını yansıtan "hipermedya" bir nesne olarak tanımlıyor. Uzaktan bakıldığında bir heykel gibi görünüyor; ancak yaklaştıkça mimariye dönüşüyor. Geceleri, Holofux gerçek zamanlı video projeksiyonları ile kaplanıyor ve festival aksiyonunu göstererek heykelin görünmez hale geldiği ve sonra yeniden ortaya çıktığı bir etki yaratıyor.


 

“The Messengers” - Kumkum Fernando


Sri Lanka merkezli sanatçı Kumkum Fernando, çölde dev robotlar veya aksiyon figürleri gibi görünen üç monolitik figür yarattı. Sanatçı, buluntu nesneleri Sri Lanka'nın binlerce yıllık kültüründen beslenen sanat eserlerine dönüştürüyor. Güney Asya sanatı ve mimarisinin, özellikle de Tibet ve Hindu tapınaklarının canlı renklerinden ve gençliğinden yankılanan tanrılar ve şeytanlarla dolu halk masallarından esinlenen üç devasa heykel 19 metre ile 24 metre arasında değişiyor. Her bir figür, ziyaretçileri stüdyo ölçeğindeki versiyonu gibi, her birine Fernando tarafından yazılmış bir şiirin eşlik ettiği manevi varlıkların etrafında toplanmaya ve oturmaya davet eden basamaklardan oluşan bir kaide üzerinde yükseltiliyor.


 

“Molecular Cloud” - Vincent Leroy


Fransız sanatçı Vincent Leroy’un yarattığı ışık formundaki bir grup moleküler pembe renkli parlak şişme nesneler, festivalin geniş yeşil alanının üzerinde yüzüyor. Ruhani sanat eserlerini sergilemek için sık sık dünyanın en ücra ve bazen de ıssız köşelerine seyahat eden Leroy, Coachella çöl manzarası için özel bir enstalasyon hazırladı. Fransız sanatçı çalışmaları aracılığıyla, giderek dijitalleşen dünyamız bağlamında gerçek ve hayali mekân algımızı sorguluyor. Dalgaların, yansımaların ve üst üste bindirmelerin manipülasyonu yoluyla yeni boyutlar açan enstalasyonları, tefekkür ve meditasyona ilham veriyor, bedene dokunuyor ve duyguları serbest bırakıyor.


 

“Eden” - Maggie West


Los Angeles merkezli sanatçı Maggie West, geleneksel hızlandırılmış fotoğrafçılığın sınırlarını zorlayan ve belgeleme ile fantezinin kesiştiği noktada yer alan bitki ve çiçeklerden oluşan renkli fotoğraf ve video enstalasyonlarıyla tanınıyor. West, festival için 20 adet çelikten oluşan büyük ölçekli çiçek figürü yaratarak dünyanın en büyük üç boyutlu fotoğraf enstalasyonlarından birini oluşturdu.

 

"Tanıdık nesneleri çok renkli ışıklarla fotoğraflayarak, çalışmalarım izleyicilerin, yılan bitkilerinin dokusu ve zambakların merkezlerindeki organlar gibi, kanıksayabilecekleri bazı doğa unsurlarına daha yakından bakmalarına yardımcı oluyor."

 

Yüksek çözünürlüklü görüntüler vinil levhalar üzerinde yer alıyor; her heykelin bir yüzünde sıcak palet, diğer yüzünde ise soğuk palet yer alıyor. Hava karardıktan sonra heykeller, zaten canlı olan bu görüntülere ekstra renkli bir boyut katan canlı bir ışık gösterisi yaratan heykeller üzerine eşlenmiş projeksiyonlarla canlanıyor.


Comments


bottom of page