top of page

Sesin Görsel Dönüşümü: Shaped by Water


Fotoğraflar: Google

Teknoloji devi Google, Milano Tasarım Haftası kapsamında Amerikalı sanatçı Lachlan Turczan ile birlikte suyun gizli niteliklerini araştıran bir enstalasyon hazırladı. Genellikle doğa olaylarını ve sesin görselleştirilmesini araştıran sanat eserleri, kinetik heykeller ve animasyonlar yaratan sanatçı Turczan, Shaped by Water isimli üç yerleştirme ile sesi çeşitli yöntemlerle görselleştiriyor.


İlk odada Sympathetic Resonance adlı çalışmanın bir parçası olarak içerisine hoparlör yerleştirilmiş. 11 adet yansıtıcı silindirik hazne yer alıyor. Ziyaretçilerin yaklaşmasıyla farklı frekanslarda titreşen dev hoparlörler rezonansa girerek suyu titretmeye ve dalgalandırmaya başlıyor. Dinamik dalgalar, suyla ziyaretçiler arasında hipnotik bir bağ kuruyor. 

"Su çeşitli biçimleriyle kolayca tanınır ancak her zaman belirgin olmayan farklı ve benzersiz niteliklere sahiptir; tasarım sürecimiz sırasında bu niteliklere dair ipuçları yakaladık."

 

Turczan'ın Wavespace adlı ikinci sanat eserinin yer aldığı karanlık odada ise ziyaretçilerin geniş dairesel koltuklarda arkalarına yaslanmaları ve özel koreografili müzik küçük leğenlerde gerçek zamanlı dalga desenleri oluşturmak için kullanılırken rahatlamaları isteniyor. Burada dalgalar tepedeki büyük disklere yansıtılıyor ve planetaryum benzeri bir ekran, psikedelik ama rahatlatıcı bir doğal film gibi sürekli değişen görüntüler sergiliyor. Enstalasyonun çalışma prensibi sesleri görünür kılma bilimi olan simatiğe dayanıyor. Müzik, su üzerindeki deseni yaratan su ile görsel hale geliyor. Son oda ise, Google'ın donanım portföyünün tasarımı ile Pixel Watch gibi en yeni ürünler ve su arasındaki doğrudan bağlantıyı sunuyor.Turczan, su aracılığıyla sesin doğal fenomenlerinin, izleyicileri kendilerini bu deneyime yansıtmaya davet eden görsel bir uyarıcı sağladığına inanıyor. İzleyicilerin hayal güçleriyle etkileşime girmelerini ve hayal kurmalarını umuyor.
Kommentarer


bottom of page