top of page

Art Basel 2024’te Öne Çıkanlar


Honoring Wheatfield - A Confrontation, Agnes Denes

13-16 Haziran 2024 tarihleri arasında Messe Basel'de gerçekleşen Art Basel 2024, 285'in üzerinde uluslararası galeri ve sanatçıyı resim ve heykelden fotoğraf ve dijital çalışmalara, erken yirminci yüzyıl Modern öncülerinden yeni ortaya çıkan çağdaş uygulayıcılara kadar uzanan sanat eserleri ve sergiler sunmak üzere bir araya getiriyor. Art Basel 2024’te öne çıkan işleri sizler için derledik.


Honoring Wheatfield - A Confrontation, Agnes Denes


Basel'deki Messeplatz, ikonik Amerikalı arazi sanatçısı Agnes Denes tarafından Honoring Wheatfield - A Confrontation (Buğday Tarlası - Bir Yüzleşme) başlığıyla bir buğday tarlasına dönüştürüldü. Kırsal kesimden esinlenen bu müdahale, sanatçının 1982'de Manhattan'ın aşağısındaki iki dönümlük bir çöplük alanına yerleştirdiği ve Dünya Ticaret Merkezi ile New York Wall Street'in gri, kapitalist şehirciliğine karşı keskin bir panzehir oluşturduğu Wheatfield - A Confrontation adlı çevresel enstalasyonunun bir yeniden yaratımı. Denes bu kez İsviçre'deki plazanın 1.000 metrekaresini yemyeşil buğdayla kapladı ve ziyaretçilerin yürüyebileceği bir patika oluşturdu. Denes'in son çalışması, Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin ardından küresel buğday piyasasının karşı karşıya kaldığı zorluklara değiniyor. Sanatçı ayrıca iklim krizini ele alma ihtiyacımıza ve sanat fuarlarının gezegenin geleceğini korumada yıkıcı değil yapıcı bir rol oynayabileceğine dikkat çekiyor. 

The Extended Line, Chiharu Shiota


Chiharu Shiota'nın "The Extended Line" adlı çalışması, sanat aracılığıyla insan deneyiminin derin bir araştırması. Kanserden kurtulan biri olarak yaptığı yolculuktan esinlenen Shiota, yaşam, ölüm ve bağlantı gibi evrensel temaları yankılayan sürükleyici bir ortam yaratıyor. 16x9 metrelik enstalasyonda, açık ellerin üzerinde asılı duran yüzlerce kilometrelik kırmızı ipler yer alıyor ve bu iplerden kırmızı kağıtlar fırlıyor gibi görünüyor. Bu güçlü eser, izleyicileri kendi deneyim ve duyguları üzerine düşünmeye davet ederken, insanlığın ortak sevinç ve acılarının altını çiziyor. Anımsatıcı enstalasyonlarıyla tanınan Shiota, yokluğun içindeki varlığı keşfetmeye devam ederek çalışmalarını derinden etkileyici ve düşündürücü kılıyor. 

WE ARE ONA


Yaratıcı gastronomi stüdyosu WE ARE ONA ve Art Basel 2024, kaliteli yemek, sanat ve tasarımı eşleştiren bir dizi mutfak pop-up'ı için güçlerini birleştirdi. İlk bölüm, tasarımcı Pierre Marie ve şef Sayaka Sawaguchi ile 9-16 Haziran tarihleri arasında Basel'deki eski bir belediye su deposu olan Filter4'te başlıyor. Bu iş birliği aynı zamanda Art Basel'in Basel, Paris, Miami Beach ve Hong Kong'daki küresel sergileri sırasında da sunulacak.  

Liza Lou


Liza Lou'nun enstalasyonu Security Fence, 2005, jiletli tel ve cam boncuklardan yapılmış bir hapishane çiti replikası ve bunun için 20 Zulu kadının yardımını aldı. Apartheid sonrası Güney Afrika'nın sarsıcı bir yansıması olan çalışma, bir yandan dikenli tel örgülerin baskıcı çağrışımlarını, diğer yandan da bir direniş ve kişisel, yaratıcı özgürlük biçimi olarak boncuk takmanın kolektif, insanileştirici eylemini araştırıyor. Lou şöyle diyor: "Apartheid döneminde beyazlar, dışarı çıkamasınlar diye ilçeleri dikenli tel örgülerle çevrelemişlerdi. Bunun ne anlama geldiğini, ne yaptığımızı sık sık konuşurduk - işçilerimden biri, Buhle, 'Bunu sevgiyle örtüyoruz' dedi."


 

The Breeder

 

Alex Da Corte

 

Keith Haring

 

Christo, Gagosian

 

Seba Calfuqueo

 

Laure Prouvost

 

Christine Sun Kim

 

Anna Uddenberg

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page