top of page

Van Eyck Yılı Şerefine Renk Evreninde YürüyüşStudio RENS, Changing Perception / ONLINE, 2020 | Fotoğraflar: Filip Dujardin

Pandemi nedeniyle bir süredir dijital sergilerle sanatseverlerle buluşan birçok müze yeni normalle birlikte açılmaya başladı. Dünyanın önde gelen tasarım müzelerinden biri olan Ghent Tasarım Müzesi, Van Eyck Yılı şerefine çağdaş tasarımda renklerin yenilikçi ve çeşitli kullanımını gösteren bir sergiye ev sahipliği yapıyor. Karantina dönemi dijitalde başlayan sergi Haziran itibariyle kapılarını fiziksel olarak da ziyaretçiler için açtı.

Ana temasını erken Rönesans sanatının kuzey temsilcilerinden Flaman ressam Jan van Eyck’in ustaca renk kullanımından alan sergi, Jan’ı ilham alan 100’den fazla çağdaş eseri bir araya getiriyor. Serginin küratörlüğünü Siegrid Demyttenaere ve Sofie Lachaert üstlenirken tasarımın geleceğinde renklerin rolü üzerinde duruluyor. Sergide, ürün ve mobilya tasarımından tekstil, seramik ve cam eserlere kadar tasarımın çeşitli alanlarında çalışan köklü ve gelişmekte olan uluslararası tasarımcılar yer alıyor.Van Eyck’in renk evreninde bir yürüyüş olarak kurgulanan serginin ana kısmı, ışığın, malzemelerin ve desenlerin renk üzerinde nasıl bir etkisi olduğunu araştırıyor. “Pigment Yürüyüşü” isimli ilk bölüm, tasarımcıların farklı renk ve ışık (şeffaflık, yansıma), malzeme ve doku kullanımlarını kapsayan çalışmalarından örnekleri içeriyor. Serginin ikinci bölümünde ise tasarımcıların renk araştırmalarında oynadığı yenilikçi rolün vurgulandığı araştırma projeleri yer alıyor. “Renk nereden geliyor?”, “Nasıl renk yaratılır?” veya “Renk psikolojisi nasıl çalışır?” gibi sorulara yanıtlar arayan tasarımlar sergileniyor. Sergide ayrıca renk ve duyular arasındaki ilişkiyi araştıran 11 deneyim odası da yer alıyor.

Nick Verstand tasarımı Anima III (Salvador Breed, onformative ve Pufferfish işbirliği ile)
Mavi rengin geçmişinden ilham alan Studio Plastique'in Vitrum enstalasyonu

Comments


bottom of page