top of page

Tuğladan Eğlenceli Kavisler: Parconido Bakery


Fotoğraflar: Hong Seokgyu

Seul merkezli stüdyo Sukchulmok'un Güney Kore'deki Gyeonggi-do eyaletinde yer alan Parconido Bakery Cafe'nin çatısına eklediği kavisli formlar ve kemerli açıklıklar ziyaretçilere sıcak bir atmosfer sunuyor. Kafe, kırmızı tuğlalardan yapılmış ve illüzyon benzeri bir etki yaratmak için tasarlanmış eğlenceli kavisli şekiller ve yuvarlak duvarlar içeriyor.


Çatı katı da dahil olmak üzere üç kattan oluşan kafe, ziyaretçilerinin İtalya'da geçirdiği zamana atıfta bulunarak Avrupa'daki kamusal meydanlara benzeyecek şekilde tasarlandı. Çatı katında ve terasta açık hava yemek alanları, kemerli bağlantılara sahip kil tuğla sütunlar ve U şeklinde açıklıklara sahip duvarlarla noktalanıyor.Alt tarafı kavisli uzun bir paslanmaz çelik masa, dairesel tabureler ve bitkilerle birlikte yeşil, turuncu ve beyaz kumaşlardan yapılmış çıkarılabilir bir gölgelik tarafından gölgeleniyor. Beyaz fayanslarla kaplı kavisli duvarlar ise kafenin iç katlarında yuvarlak formlu odalar yaratmak için fayans zemin ve tavanla birleşiyor.Odalar, traverten kireçtaşından karolarla kaplanırken, mutfaklar kavisli duvarlardaki girintilere yerleştirilmiş. Duvar panelleri ve tavanın bir kısmını kaplayan borular da dahil olmak üzere ahşap unsurlar iç mekana sıcaklık hissi katıyor. Mekanlar boyunca, benzersiz şekilde tasarlanmış oturma alanları ve dairesel mobilyalar yemek yeme için alanlar sağlıyor. On iki farklı tasarımdan oluşan kafenin mobilya seti, artık kaplama malzemeleri, ahşap, üst üste binen borular ve beton dökümler de dahil olmak üzere çeşitli şekil, doku ve malzemeler sergileyecek şekilde tasarlanmış.


Tekdüzelik hissini korumak için stüdyo, duvarlar, sütunlar ve mobilyalar da dahil olmak üzere her bir unsurun tasarımını 600 milimetrelik sabit bir yarıçapa sahip bir daire etrafında şekillendirdi. Bu kural sayesinde yaratılan alan, monoton olmadan birlik duygusunu tamamlamak için bir referans noktası görevi görüyor.Comments


bottom of page