top of page

Modern Guru ve Yapay Mutluluğa Giden Yol


Fotoğraflar: David Zanardi

Günlük yaşamda hayal gücünü ateşleyen, beklenmedik yerlerde neşe, mutluluk ve güzellik sağlayarak yaşamları değiştiren dönüşümsel deneyimler yaratan Stüdyo ENESS’in yeni enstalasyonunda dev şişme karakterler ziyaretçileri sürükleyici bir yolculuğa çıkarıyor.


Melbourne merkezli stüdyo ENESS'in yeni medya sanat enstalasyonu, mistik bir keşif yolculuğu boyunca karakterlerle benzersiz etkileşimler yoluyla mutluluğa giden modern yolları keşfetmek için sanat ve teknolojinin kesişimini kullanıyor. 'Modern Guru and the Path to Artificial Happiness' adlı enstalasyon, büyülü sözler söyleyen ve dijital gözlerden masumca göz kırpan büyük boy, şişme karakterlerle işaretlenmiş dolambaçlı bir yol yaratıyor. İnteraktif ve eğlenceli olan iki enstalasyon, izleyicileri mistik ve çok boyutlu bir deneyim için ışıklı yüzeylerini, dokularını ve ortamdaki Asya seslerini keşfetmeye davet ediyor.Sanat kolektifi ENESS, kiliseden galeriye dönüştürülen mekânda geleneksel katedral kirişlerinden aşağı uzanan ve ziyaretçileri cüce göstermek için basamaklanan dev bir karakter sunuyor. Her bir ziyaretçi yoginin kollarından geçerken, Himalayalar'ın müziğini hatırlatan bir ses manzarasının fonunda saf çan benzeri bir melodi onların varlığını kabul ediyor. Hacimli formların yüzeyleri, şatonun dokusal tavanıyla görsel diyaloga giren grafik desenlerle işaretlendi; dokunma ve hareket, her bir parçadaki renk değişimlerini uyararak mekânı sürükleyici tonlarla kaplıyor.


Ziyaretçiler ritüel ve idrakın mistik yolculuğunda yavaş yavaş ilerlerken, çalışmanın son bölümü olan Modern Guru ile karşı karşıya kalıyor. Dört büyük dijital göze sahip bu yarı saydam oval, ağzından bir yığın absürdist mesaj akarken LED'lerden oluşan törensel bir halkanın üzerinde ruhani bir şekilde süzülüyor. Yaşanan deneyimin gerçek doğası hakkında bir açıklama olarak, ziyaretçiler karakterin fotoğrafını çektiklerinde yeni bir mesaj iletiliyor -sadece anı yaşamak yerine hayatı fotoğraflamak isteyenler için üretilmiş bir mesaj. Her iki çalışmada da 60'ların Op Art'ını akla getiren girdaplı dijital ifadelerle saykodelik bir doku hakimken, mandala benzeri çiçek motifleriyle desenlenmiş Modern Guru'da doğu dini etkileri göze çarpıyor.ENESS'ten sanatçı Nimrod Weis, 'Modern Guru and the Path to Artificial Happiness' ile grafik baskı sanatını keşfetmeye ve yapay zekâ gibi modern teknolojileri heykelsi sanat eserlerine dahil etmeye devam ediyor. Weis, "Şişirilebilir malzemeleri karakalem ya da boyaya benzer bir araç olarak ele alıyoruz; bu bizim için her bir sonraki çalışmamızda sürekli olarak araştırdığımız bir temel malzeme. Modern Guru ile bu yapının sınırlarını, yapay zeka mesajlarının biriktiği 'ağzına' bir yazıcı monte ederek test ediyoruz. Bu, hava basıncını ve yapıların kendi mühendisliğini anlamayı gerektiriyor" diye açıklıyor.Comments


bottom of page