top of page

Robotik Örgü Cephesiyle Texoversum Binası


Fotoğraflar: Brigida González

Almanya'nın üniversite kenti Reutlingen'de Allmannwappner ve Menges Scheffler Architekten tarafından tasarlanan Texoversum binası çığır açan bir mimari eser olarak tamamlandı. Kısa bir süre önce açılışı yapılan bu eğitim ve inovasyon merkezi, Stuttgart Üniversitesi'ndeki ICD / ITKE araştırma ekipleri tarafından hazırlanan devrim niteliğindeki cephesiyle öne çıkıyor. Karbon ve cam elyaflarla şekillendirilen bu cephenin benzersiz tasarımı, mimari inovasyonda yeni bir emsal oluşturarak elyaf bazlı malzemelerin ve robotik tekniklerin gelecekteki potansiyelini ortaya koyuyor. 


Texoversum binası, Almanya'nın Reutlingen Uygulamalı Bilimler Üniversitesi kampüs genişlemesinin önemli bir parçası. Bina, kesişen tekstil teknolojilerinde öğretim, araştırma ve inovasyon için bir merkez olarak tanıtılıyor. Mimari tasarım, özünde hem işlev hem de biçim olarak tekstil temasını yansıtıyor. Bina içten içe çeşitli disiplinleri ve faaliyetleri bir araya getirerek karmaşık ve çok yönlü bir alan yaratıyor. Dış cephe, dokuma karbon ve cam elyaf karoların öncü bir birleşimini ifade ediyor; bu özellik binaya farklı bir kimlik kazandırarak onu bir inovasyon sembolü olarak öne çıkarıyor. 

“Elyaf cephe, hem binanın bir tekstil araştırma ve inovasyon merkezi olarak mimari ifadesinin hem de projenin çevre mühendisliği ve ilgili iç mekan konfor stratejisinin ayrılmaz bir parçası.”


 

Beş şablona göre tasarlanan özel yapım karbon ve cam elyaf karolar, güneşin yolunu takip ederek büyüleyici, çok katmanlı bir görünüm yaratıyor. Özellikle, kendi kendini destekleyen karolar, ek bir taşıyıcı çerçeve ihtiyacını ortadan kaldırarak çevrenin engelsiz bir şekilde görülmesini sağlıyor. Cephe, pratik işlevlerinin ötesinde, elyaf bazlı malzemelerin ve tekstil tekniklerinin yenilikçi gücünün ve gelecekteki uygulanabilirliğinin estetik açıdan ilgi çekici bir kanıtı olarak duruyor.Comments


bottom of page