top of page

Multidisipliner Sanatçı Sebahat Karcı'nın Oyun Alanı


Oynamaktan en keyif aldığı malzeme olan kağıdı boyutlandırarak üretim yapan multidisipliner sanatçı Sebahat Karcı’nın, işlerinin tasarım ve zanaat tarafını bir arada şekillendirdiği oyun alanındaydık.

Röportaj: Büşra Soydemir

Fotoğraf: Beyb Studio


Çalışmalarına tasarım temelli olmaktan çıkıp sanatsal alanlara evrilme cesareti nereden geldi?

Yapmaktan keyif aldığım şeyi yapmaya çalışarak, mücadele ederek geçirdiğim bir zamanın ardından durup kendime bunu başarabildiğimi söyledim. Sırada çözülmesi gereken başka dertler vardı. Anlam arayışı ile birlikte kavramlardan beslenmek, bende sanatla daha yakın bir ilişkiye girme isteği uyandırdı.Kağıdı alışılagelen potansiyelinin dışında kullanma fikri nasıl çıktı?

Aslında bir fikir olarak ortaya çıkmadı. Birdenbire, malzeme ile kurduğum ilişki sayesinde her geçen gün potansiyellerini zorladığımda, beni şaşırtmasıyla oldu. Daha sezgisel bir yerden ve ondan asla vazgeçmeyerek sanırım.


Kitaplarında da kağıt işlerinin pratiği mevcut, boyutluluk merakının kaynağı nedir?

Pek çok kaynağı olabilir. Endüstriyel Tasarım Bölümü mezunuyum. Boyutlu düşünme pratiği bu sebeple benim için neredeyse bir refleks. Tabii bir taraftan da kağıda boyut katmak, düz bir tabakayı boyutlandırmak ve ondan beklenmeyeni yapabilmek heyecan verici.Proje temelli yaptığın işler de çok sana özgü, kendi dokunu ekleme formülünde neler mevcut?

Sürekli kafamın arkasında yapmak istediklerim ve ilham aldığım şeyler var. Her projeye ilham aldığım ve yapmak istediğim şeyleri minik minik serpiştiriyorum. Proje tamamen bana bırakılmışsa yapmak istediklerimin tamamını ortaya koyuyorum. Bu yüzden kendi dokumu eklemenin kaynağı merak etmek, ilham almak ve heyecanlanmak diyebilirim.


Üretimlerine kavram olan ilhamlar için oltanı nereye atarsın?

Beni heyecanlandıran herhangi bir yere. Bilgi ile motive olmak, tartışmak, farklı disiplinlere burnumu sokmak ve tüm bunlarla bir çatışma yaratmak ilham verici.
Senin için disiplinlerarası çalışmak, projeler arasında eşzamanlı uçuşmak anlamına da gelir mi?

Disiplinlerarası çalışmak eşzamanlı uçuşmaktan ziyade eş zamanlı uçuşabilmeyi sağlıyor. Her koşulda olmasa da kişi isterse bunu yapabilmesi mümkün.


Kağıt ve kağıdı şekillendirmene olanak veren araçlar dışındaki favori oyuncakların hangileri?

Boya ve fırça sanırım. Resim yaptığım söylenemez ancak herhangi bir şeye renk vermek beni çok mutlu ediyor. Ne zaman boyasam bunu hatırlıyorum.
bottom of page