top of page

Olafur Eliasson ve Sebastian Behmann'dan Renkli PavilyonSanatçı Olafur Eliasson ve mimar Sebastian Behmann'ın kurduğu Studio Other Spaces, California'daki bir şarap imalathanesi için 24 farklı renkten ve 832 adet lamine cam panelden meydana gelen konik forma sahip bir pavilyon tasarladı. “Vertical Panorama Pavilion” olarak adlandırılan koni biçimli mimari, mekânsal deneyler yoluyla duyuların ve çevrenin özünü birleştirmeyi amaçlayarak açık havada şarap tadımı için tasarlanmış. Pavilyon, mekanın, peyzajın ve çevreleyen unsurların çeşitli yatay katmanları arasında dolambaçlı bir yolculuk sunan ve bir tür dikey panorama ile sonuçlanan bütünsel bir ziyaretçi deneyimi yaratmayı amaçlıyor.


Studio Other Spaces'in kamusal alanları disiplinlerarası ve deneysel metodolojilerle tasarlama vizyonunu ortaya koyan bir sanat ve mimari sinerjisi olarak tasarlanan yapı, üst kısmı bükümlü ve ortak merkezli bir kanopiyi destekleyen on iki kolondan oluşan çelik bir konstrüksiyon ile inşa edilmiş. Tasarım ekibi turuncu, mavi, pembe ve kırmızının tonlarında sıralanmış kare cam paneller ile kaplanan pavilyonun renk paletini, bölgede yüzlerce şarap imalathanesine ve üzüm bağına ev sahipliği yapan Sonoma Vadisi manzarasıyla ilişki kuracak şekilde belirlemiş.Dairesel takvimlerin geçmişinden de esinlenen konik yapı, bölgedeki dört meteorolojik parametrenin (güneş ışığı, rüzgar yoğunluğu, sıcaklık ve nem) yıllık ortalamalarını gösteren 832 adet renkli lamine cam panel ile kaplı. Dört parametrenin her biri takvim çarkında ayrı halkalarla temsil ediliyor ve kullanılan renklerin bir mantığı var; örneğin kırmızı yüksek sıcaklıkları ve mavi düşük sıcaklıkları temsil ediyor. Ancak Eliasson ve Behmann, kanopinin bir infografik olarak okunmaması gerektiğini söylüyor; bunun yerine amacı sizi unsurlardan haberdar etmek.Yapıdaki malzeme paleti ve yapısı Olafur’un çevreci perspektifi doğrultusunda tercih edilmiş. Patikayı ve pavilyonun iç kısmını çevreleyen alçak duvarlar, yakınlardaki Sacramento'dan getirilen toprak tuğladan yapılmış. Cam kanopiyi destekleyen on iki sütun ve kanopinin yapısının tamamı paslanmaz çelik; bu da kaplama ihtiyacını ortadan kaldırarak geri dönüşüme olanak tanıyor. Kanopinin ortak merkezli konstrüksiyonu, Behmann'ın malzemeden tasarruf sağlayan bir yapı olduğunu açıkladığı spiral bir kabuk tarafından destekleniyor: "Her zaman olduğu gibi, Frei Otto ve Buckminster Fuller gibi mimarlarla aynı zihniyetle çalışıyoruz, doğal yapıları ve doğal formları taklit ederek malzeme çabalarını en aza indiriyoruz.”


Sanatçı Olafur Eliasson ve mimar Sebastian Behmann tarafından 2014 yılında Berlin'de kurulan Studio Other Spaces, disiplinler arası ve deneysel bina projeleri ve kamusal alan için sanat eserleri üzerinden sanat ve mimariyi birbirine bağlıyor. Stüdyo, mimarlık pratiğini genişletmek ve mekan tasarlamak için deneye dayalı yöntemler bulmayı amaçlıyor.Comments


bottom of page