top of page

MVRDV Berlin'in İkonik Film Stüdyolarını Dönüştürüyor


MVRDV, Berliner Union Film Ateliers (BUFA) kampüsünün yeni master plan tasarımı Atelier Gardens kapsamında tarihi bir stüdyo binasının dönüşümünü tamamladı. TON 1 olarak bilinen yeni tamamlanmış bina, neredeyse 100 yıllık bir film stüdyosunda yer alan son derece esnek bir etkinlik alanı olarak yeniden tasarlandı.


Neredeyse 100 yaşında olan TON 1, modern film prodüksiyonu için biraz eskimiş durumda ve son yıllarda daha çok televizyon yapımları ve reklamlar için kullanılıyordu. Dönüşüm, binanın mevcut özelliklerini önemli ölçüde değiştirmeden çeşitli kullanımlar için esnek bir alan yaratan bir tasarım gerektiriyordu. Tasarımın kampüs için sürdürülebilir bir gelecek sağlamak amacıyla binanın ömrünü uzatması ve aynı zamanda tarihine saygı göstermesi ilk etapta dikkat edilmesi gereken noktaların başındaydı.Hassas müdahaleler ile karakteri korunan tarihi binada, alanı bölen ve etkinlik ve atölye çalışmalarından tartışma ve toplantılara kadar yeni kullanımlara izin veren açık bir atmosfer yaratan çeşitli renklerde perdeler yer alıyor. MVRDV tasarımı ile perde raylarının gizlendiği çoğu film stüdyosunun aksine, mekanın odak noktası haline getiriyor. Ray, ahudududan bal sarısına kadar bir dizi parlak renkte, alanı bölmek için kullanılabilen ve her biri farklı işlevlere sahip -akustik perdeler ve yarı saydam perdeler gibi- çeşitli perdeleri destekliyor. Bu şekilde, sabit kullanım yerine esnek kullanım ve siyah yerine renkli tonlar gibi yeni eklemeler binanın orijinal haliyle kontrast oluşturuyor. Raylara entegre edilen bir aydınlatma sistemi, mekanın olası kullanım alanlarını genişleterek çeşitli ruh halleri yaratıyor ve farklı mekansal konfigürasyonları vurguluyor.


BUFA, kampüsündeki dönüşümle birlikte kullanıcı tabanını film yapımcılarının ötesine taşıyarak, aktivizm ve sosyal adalet odaklı kuruluşlar ve bireyler de dahil olmak üzere her türlü 'değişim öncüsünü' kapsayacak şekilde genişletecek. MVRDV'nin tasarımı bu mekansal çeşitliliği koruyor ve geliştiriyor; yıkıp yeniden inşa etmek yerine mevcut yapılardan yararlanan bir dizi sürdürülebilir dönüşüm, binaları yenilerken aradaki alanların potansiyelini en üst düzeye çıkarıyor.Comments


bottom of page