top of page

Sinestezi ile Duyguların Görsel ve İşitsel Buluşması


Fotoğraf: Ralph Larmann

Library Street Collective ve emlak şirketi Bedrock Detroit, ışık sanatçısı Christopher Bauder ve müzisyen Kangding Ray ile Motor City'de yeni bir deneyimsel sergi üzerinde çalıştı. "SKALAR: Işık ve Ses Üzerine Yansımalar" başlığını taşıyan kinetik sanat gösterisi, şehrin zengin elektronik müzik mirasının bir kutlaması olarak efsanevi tekno festivali Movement sırasında geçtiğimiz ayın sonlarında başladı.


Hayranlık uyandıran görsel ve ses deneyimi daha önce Berlin, Zürih, Mexico City, Amsterdam ve Riyad'da sergilenmiş olsa da Amerika Birleşik Devletleri'nde ilk kez gösteriliyor. Görsel-işitsel etkinlik, ışık ve ses arasında ayrıntılı bir etkileşim yoluyla insan duygularının soyut doğasını aydınlatmayı amaçlıyor.
 

"SKALAR, insan duygularının soyut doğasını ve gerçeklik algımızı aydınlatmayı amaçlıyor. Bize deneyimlerimizin içsel olsa da hiç de daha az gerçek olmadığını hatırlatıyor."


 

SKALAR, ışık ve sesin insan algısı üzerindeki karmaşık etkileşimini inceliyor. Proje kavramsal olarak Profesör Robert Plutchik'in insan ve hayvanlarda öfke, korku, üzüntü ve tiksintiden şaşkınlık, beklenti, güven ve neşeye kadar sekiz temel duyguya ilişkin psikoevrimsel teorisinden esinlenmiş. Kimi zaman kaotik, kimi zaman da yatıştırıcı ve ruhani olan SKALAR, en ilkel duyguları gerçek anlamda duyusal bir deneyimle ortaya çıkarıyor. Hareketli aynalar, değişen renk paleti ve SKALAR'ın derin sesinin birleşimi, duyusal ve psikolojik tepkileri tetikleyerek sanatı deneyimlemek ve hissetmek için gerçekten yenilikçi bir yol sunuyor.


SKALAR Berlin, 2018


Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page