top of page

Prue Stent & Honey Long | Sanatçı İkilisi


Creative Hoardings

Ortak bir öznellikten ve uzun süreli arkadaşlıktan yola çıkarak, kadınlık ve doğal dünyayla olan karmaşık ilişkilerini sürekli olarak araştıran, kendilerine özgü fotoğrafik-performatif tarzları aracılığıyla genellikle bedenleri, kendilerinin ve başkalarının bedenlerini, çevreleriyle içsel olarak bağlantılı, soyutlanmış tekinsiz formlar olarak tasvir eden sanatçı ikilisi Prue Stent ve Honey Long ile çalışmaları ve üretim pratiği üzerine sohbet ettik.


Prue Stent ve Honey Long kimdir? Kısaca kendinizden bahsedebilir misiniz?


Bizler ortak bir sanat pratiğine sahip iyi arkadaşlarız. Prue fotoğrafçılık geçmişinden, Honey ise heykeltıraşlık geçmişinden geliyor. Çalışmalarımız aracılığıyla keşfettiğimiz pek çok ortak ilgi alanımız var ve farklı gerçekliklere hitap eden sahneleri ve bakış açılarını yakalamaktan keyif alıyoruz.İkili olarak uzun süreli bir iş birliği ve arkadaşlık üzerine inşa edilmiş bir sanat pratiğiniz var. Bu dinamik nasıl gelişti ve iş birliğinizin sanatınıza nasıl etki ettiğini düşünüyorsunuz?


İş birliğimiz 14 yaşındayken arkadaş olmamızdan başlayarak çok organik bir şekilde gelişti. Zamanla pratiğimiz, aramızda var olan ve birçok yönden üçüncü bir varlık gibi hissettiren bu ortak alan haline geldi. Ergenlik çağında bedenlerimizle birlikte çalışmaya başladığımızda, o zamanlar farkında bile olmadığımız şeyleri ifade etmek ve keşfetmek için bir sığınak haline geldi. Bedenlerimizle kendi anlamımızı yaratmak, birdenbire onlara çok fazla anlam yüklendiğinde özgürleştirici hissettirdi. Tüm bu farklı yaşam evrelerinden birlikte geçtikten sonra, çalışmalarımız gelişmeye ve o sırada hayatlarımızda neler olup bittiğini yansıtmaya devam ediyor. Zaman içinde bu ortak sohbete katılabilmek ve birbirimiz hakkında derin bir anlayış oluşturabilmek çok özel bir duygu. 


Sea Slip & Moonglow


Femininliğe ve doğaya olan karmaşık ilişkinizi nasıl tanımlarsınız?


Bedenlerimizin kendimizden tamamen ayrı ve bir şekilde kısıtlayıcı bir sembol olmasının yanı sıra aynı zamanda inanılmaz bir güç kaynağı ve daha geniş bir deneyim ağına bağlanma aracı olması gibi bu çelişkiyle sürekli olarak çalıştığımızı düşünüyorum. Çalışmalarımızın çoğunun, ister kendimize ister daha geniş çevremize olsun, daha bağlı hissetme özleminden kaynaklandığını düşünüyorum. Sürekli olarak ortak bir deneyimin örtüştüğü noktaları arıyoruz. Bu keşif bizi sadece kendi bedenlerimizle çalışmanın ötesine götürüyor -kurbağalardan çiçeklere, su kütlelerine, deniz anemonlarına, meyvelere kadar- çalışmalarımız boyunca maddenin doğal canlılığını ve canlılığını kutlayan bir eros akımı var. 

"Kadın bedeni, hem kendi başına yabancı bir sembol/nesne hem de özünde tanıdık bir şey olarak sürekli büyülendiğimiz ve birlikte çalışmaya çekildiğimiz bir şey."


 


Oral Disk & Still Almost Blue

Underbelly Arts


Bize ilk fotoğraf kitabınız 'Drinking From The Eye'ın hikayesinden bahsedebilir misiniz?


'Drinking From The Eye' birlikte çalıştığımız son 7 yıl boyunca yapılan çalışmaların bir birleşimi. Bir fotoğraf kitabı yapmak bize daha geniş bir bağlamda daha fazla imza niteliğindeki çalışmalarımızı konumlandırma fırsatı verdi. Bedeni bir mikrokozmos olarak görüyoruz ve bir duyguyu yansıtan veya bir şekilde bedenle konuşan anları, süreçleri veya oluşumları bulmak için sürekli olarak ortamları keşfediyoruz. Kitabın, dış dünya ile iç dünyalarımızın örtüştüğü bağlantı noktalarını bulmaya çalıştığımız bu sürecin haritasını çıkaran görsel bir günlük gibi hissettirmesini istedik.


Bugüne kadar çektiğiniz fotoğraflar arasında sizi en çok heyecanlandıran çalışmanız hangisiydi?


'Banana Slug' ve 'Dust Flood' en sevdiklerimiz. Yakın zamanda su altında dev istiridyeleri fotoğraflama fırsatımız oldu ve bu bizi çok heyecanlandırdı.


Banana Slug & Dust Food


Bize biraz çalışmalarınızın arkasındaki ilham kaynaklarından bahsedebilir misin? Bu alanda ya da farklı disiplinlerde çalışmalarını merakla takip ettiğin isimler kimler?


Aramızda ilham aldığımız pek çok farklı türde sanatçı var. Dükkanlardan ve başka yerlerden topladığımız dergi ve kitaplardan oluşan büyük bir koleksiyonumuz var. 'Colour' Dergisi her zaman büyük bir ilham kaynağı oldu. Kısa bir süre önce Lennart Nilsson'un hamilelik, doğum ve embriyolarla ilgili şaşırtıcı ve gerçeküstü belgelerinin yer aldığı 'Life' dergisinin eski bir nüshasına rastladık. Prue yakın zamanda doğa fotoğrafçısı Anand Varma'yı keşfetti ve takıntı haline getirdi. Diğer sanatçılara gelince: Louise Bourgeois, Ana Mendieta, Daido Moriyama, Caravaggio, Dorethea Tanning, Ernesto Neto, Pipilotti Rist, liste uzayıp gidiyor...Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page