top of page

Loom on the Moon’dan Sürükleyici Bir Multimedya Deneyimi


Fotoğraflar: BoysPlayNice

Çekya merkezli mimarlık ofisi Loom on the Moon, Çekya doğasında sürükleyici bir multimedya enstalasyonu tasarladı.


Loom on the Moon, Zlin şehrinin 700 yıllık tarihine atıfta bulunan the Mirrors of Zlin -Zlin’in Aynaları- adlı bir açık hava sergisi tasarladı. Bölgede yer alan şato parkında kalıcı olarak yerleştirilen kurulum, birbirine bağlı üç multimedya eserden oluşuyor. Metin ve görüntü arasında nesiller arası bir diyalog olan Encyclopedia; Zlin'in tarihini çeşitli ortamlarda yakalayan sürükleyici bir animasyon olan Imerse; ve güneş takvimi veya astrolojik saat görevi gören, zemine yerleştirilmiş su birikintisi şeklindeki aynalardan oluşan bir takımyıldız olan Statements ziyaretçilere sürükleyici bir deneyim yaşatıyor.


Loom on the Moon'un üç enstalasyonundan ilki olan Encyclopedia, Çekyalı yazar Pavel Kosatik'in Zlin ve çevresinin evrimine ilişkin kendine özgü bakış açısına odaklanan illüstrasyonlardan ve yansıtıcı çelik levhalardan oluşuyor. Şekil olarak bölgedeki ağaçlarla uyum içinde olan Encyclopedia, üç metre yüksekliğinde ve yaklaşık 40 metreye yayılan dairesel bir zemin planına sahip basit bir duvar olarak konumlandırılmış. Dış kabuk ayna parlaklığında çelik levhadan oluşurken, iç yüzey Zlin'in 700 yıllık tarihinin sanatsal temsili için bir yüzey görevi görüyor.

 

"Metin ve görsel arasında bazen uyum, bazen de zıtlık içinde olan nesiller arası bir diyalog ortaya çıktı."


 


İkinci çalışma olan Imerse, ziyaretçileri Zlin'in çeşitli dönemlerini, mevsimlerini, kırsal zamanlarını ve şimdiki anı yaşamaya teşvik eden sürükleyici, görsel-işitsel bir deneyim. Enstalasyon, her bir film karesini bir resim olarak ele alan kare kare boyanmış bir animasyon olarak tasarlanmış bir açık hava sineması işlevi görüyor. İskeletin her iki tarafı panellerle kaplanırken, animasyona bakan iç taraf yansıtıcı çelik levha ile kaplanmış; bu, biri düz diğeri yuvarlak iki aynalı yüzey arasında izleyiciler için ilginç bir optik illüzyon yaratıyor.Son enstalasyon olan Statements, parkın ağaçları arasındaki çimenlik alana yerleştirilen ve yağmur birikintilerini çağrıştıran organik şekilli aynalardan oluşan lirik bir takım yıldızı olarak düşünüldü ve her birinin içine hoparlör ve aydınlatma yerleştirildi. Aynalara eşlik eden ses kompozisyonu zamanın döngüsünü, mevsimlerin dönüşünü, günlerin uzayıp kısalmasını, ekinoks ve gündönümü anlarını kutluyor ve öngörülemeyen, şaşırtıcı bir güneş takvimi ya da astrolojik saat işlevi görüyor. Ses seviyesi, sadece aynalara ve müziğe görsel bir eşlik sağlamakla kalmayan, aynı zamanda parkın gece aydınlatmasına şiirsel ve eğlenceli bir alternatif oluşturan hareketli bir ışıkla destekleniyor.
Comments


bottom of page