top of page

Londra'nın Gülümseten Bank Tasarımları


Plant Yourself Here - Lisa McDanell Studio

Kentlerin algısında kamusal alanlar, kamusal alanların algısında da kentsel mobilyaların etkisi çok büyük. Bu etkinin farkında olan Londra Mimarlık Festivali, her yıl düzenlediği bir yarışmayla farklı disiplinlerden ve ülkelerden tasarımcıları, Londra'nın kamusal alanlarında özel deneyimler sunacak banklar tasarlamaya davet ediyor. 2021 yılının seçilen tasarımları oldukça eğlenceli, yaratıcı ve ilgi çekici.


The Friendly Blob - Jelly Collaborative

Londra Mimarlık Festivali 2021 kapsamında seçilen bank tasarımları form, malzeme ve kullanım şekli bakımından büyük bir çeşitlilik gösteriyorlar. Kente yerleştirilen banklar, özgün tasarımlarıyla kesinlikle dikkatlerden kaçmıyor. Londra sokaklarında dev bir fincan şeklinde, oldukça amorf bir formda veya ikonik mimari elemanlara sahip banklar bir anda karşınıza çıkabilir.


Monuments to Mingling - Sohanna Srinivasan with Joyce and Joyce Joinery and A Small World

Bank tasarımlarında şaşırtıcı ve eğlenceli ögelerin yanında, sürdürülebilirliğe önem veren tasarımlar da mevcut. 10F'nin 'It Takes Two' adlı bankı şehirdeki kullanım ömrünü tamamlamış kabin panellerinin geri dönüşümünden elde edilen malzemeyle üretilmiş. Nick Green'in 'Do You Care About Your City?' adını verdiği bank tasarımı ise terrazzo tekniği ile üretilen yüzeyinin içinde şehrin sokaklarından toplanan tek kullanımlık plastik çöplerini görünür kılarak, bilinçlenmeye çağırıyor.


Do you care about your city? - Nick Green

Günlük hayat içerisinde insanları bir an için durdurmayı ve gülümsetmeyi amaç edinen tasarımların kent deneyiminin geliştirilmesine katkı sağladıkları kesin.


A Cuppa - The Mad Hatters
It Takes Two - 10F
Sobremesa - Pebble Haus
Quick Getaway - Ex Architectures with Flu-or Arquitectura
Conversation - NVBL with Webb Yates Engineers and The Stone Carving Company

Comments


bottom of page