top of page

2024 James Dyson Ödülü Yolculuğu Başlıyor!Girişimci ruha sahip lisans öğrencilerini, yeni mühendislik ve tasarım mezunlarını gerçek problemlere çözüm bulmaya davet eden, sürdürülebilirlik odaklı bir yarışma olan James Dyson Ödülü, 2024 yılında yeni adaylarını bekliyor.


James Dyson Vakfı tarafından yürütülen, her yıl öğrenci ve yeni mezunlar için düzenlenen James Dyson Ödülü, mühendislik ve tasarım bölümlerinde okuyan ya da mezuniyetinin üzerinden dört yıldan fazla geçmemiş herkesin projesi ile katılabildiği bir tasarım yarışmasıdır.


James Dyson Ödülü, 2005 yılından bu yana, girişimci ruha sahip lisans öğrencilerini, yeni mühendislik ve tasarım mezunlarını, çevre sorunlarından sağlık uygulamalarının iyileştirilmesine kadar küresel bir sorunun üstesinden gelmeye davet ediyor. Geçen senenin kazananları; arazi tipi bir römork ambulans olan The Life Chariot projesi, İnsani Yardım Ödülü’ne, afet bölgelerinde kullanılmak üzere tasarlanmış, el işlemi gerektirmeyen bir intravenöz tedavi cihazı olan The Golden Capsule projesi, Uluslararası Kazanan Ödülü’ne, iklimlendirmenin çevresel maliyetlerini azaltan E-COATING projesi, Sürdürülebilirlik Ödülü’ne sahip oldu.


Yarışma, bugüne kadar 390 icada finansal destek sağladı ve geçmiş uluslararası kazananların yüzde 70'inden fazlası icatlarını ticarileştirdi. Dyson, çevre ve sağlık sorunlarının üstesinden gelmek için daha fazla ezber bozan fikre ihtiyacı olduğunu söylüyor ve James Dyson gençlerin fark yaratacak güce sahip olduğunu düşünüyor.Nasıl katılabilirsiniz? 


Adaylar James Dyson Ödülü web sitesi üzerinden online başvuru formu aracılığıyla katılabilirler. Başvurular Mart 2024'te tekrar açılacaktır. Katılımcılar icatlarının ne olduğunu, nasıl çalıştığını ve geliştirme süreçlerini kısaca açıklamalıdır. En iyi icatlar gerçek bir sorunu çözer, net bir şekilde açıklanır, gelişim gösterir, fiziksel prototipleme kanıtı sağlar ve destekleyici görüntülere ve bir videoya sahiptir.


Başvurular, ilk olarak ulusal düzeyde bir jüri ekibi ve Dyson mühendisleri tarafından değerlendiriliyor. Her katılımcı ülke bir ulusal kazanan ve iki ulusal ikinci seçerek ödüllendiriyor. Dyson mühendislerinden oluşan bir panel, ulusal kazananlar ve ikinciler arasından en iyi 20 projeyi seçiyor. En iyi 20 proje daha sonra Uluslararası kazananları seçen Sir James Dyson tarafından inceleniyor.


Kazananlar Ne Elde Ediyor? 


Ulusal kazananlar icatlarının gelişiminde bir sonraki aşamaya geçmek için 5 bin Sterlin, uluslararası kazananlar ise 30 bin Sterlin’e kadar para ödülü almaya hak kazanıyor. Teşvik ödülünün yanı sıra medyada görünürlük elde ediliyor. James Dyson Ödülü kazananları açıklandığında, ürün geliştirmeyi ve sosyal çevre edinmeyi desteklemek için kapılar açılıyor. Görünürlük arttığında kazananlar medyadan, kamudan ve endüstri profesyonellerinden daha çok ilgi görüyor.


Geçmiş kazananlar, fikirlerinin hayata geçirilmesinde en değerli katkılardan biri olarak Ödül’ün getirdiği farkındalığın altını çiziyor. Aynı zamanda Ödülün, icatlarını ticarileştirenler için bir sosyal çevre ağı da bulunuyor. Ödülü kazananların bağlantı kurmaları, deneyimlerini paylaşmaları ve kazananlar arası mentorluk yapmaları için etkinlikler ve fırsatlar yaratılıyor. Yarışmanın bu seneki başvuruları 6 Mart’ta başlıyor!


Türkiye’de James Dyson Ödülü!


2022 yılında Türkiye’de ilk defa düzenlenen ve iki senedir de büyük ilgi gören yarışmanın, 2022 yılı ulusal James Dyson Ödülü sahibi, göğüs fizyoterapi yönteminin, fizyoterapistler veya hasta yakınları tarafından hastalara doğru ve etkin bir şekilde uygulanmasını sağlayan “PhysioCircle” projesiyle Orta Doğu Teknik Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Bölümü mezunu ve aynı bölümde yüksek lisans öğrencisi olan Selami Erdoğan olmuştu. 2023 yılındaki James Dyson Ödülü’nün Türkiye Ulusal Kazananı ise yangınları gerçek zamanlı olarak algılayan IoT tabanlı bir sensör sistemi olan, Karbondioksit (CO2) ve sıcaklık seviyeleri yükseldiğinde yetkililere haber vererek yangın yayılmadan önce müdahale etmelerini sağlayan, "ForestGuard2.0" projesiyle Bilgi Üniversitesi’nden Suat Batuhan Esirger oldu. "ForestGuard2.0" projesi, ulusal başarısının yanı sıra Uluslararası İlk 20 listesine girerek ülkemizi global arenada temsil etti.


PhysioCircle, Selami Erdoğan

ForestGuard2.0, Suat Batuhan Esriger

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page