top of page

Foster + Partners ve NEON'un Londra Mimarlık Festivali'nde Yaratıcı Geri Dönüşümü


Fotoğraflar: PA Media

İngiliz stüdyolar Foster + Partners ve NEON, bu yılki Londra Mimarlık Festivali için havalandırma kanalları ve geri dönüştürülmüş iskeleler gibi inşaat malzemelerinden yapılmış pavyonlar tasarladı. Brookfield Properties tarafından geliştirilen ofis binalarının dışındaki meydanlarda yer alan bu iki pavyon, geri dönüşüm üzerine tartışmaları teşvik etmeyi amaçlayan renkli buluşma alanları olarak tasarlandı.


Bu yılki teması “Reimagine” -yeniden hayal etme- olan festivalde, Principal Place ofis bloğunun dışındaki meydanda yer alan Foster + Partners, Radial adlı renkli, yuvarlak bir pavyon yarattı. Tasarım, geri dönüştürülmüş iskelelerden yapılmış bir çerçeveye sahip olarak, geri dönüştürülmüş atıklardan yapılmış kırmızı, beyaz ve mavi bayraklar radyal bir desenle asılmış. İskelenin tabanındaki ahşap platformlar oturma bankları oluşturarak yansıtma için bir yer sağlamayı amaçlıyor. Bayrakların renkleri, İngiliz bilim insanı Ed Hawkins tarafından geliştirilen dünyanın artan sıcaklığını yansıtan derecelendirme sistemine referans olarak seçildi.
 

"Radial, geçici yapıların ömründen malzemelerin yaşam döngüsüne odaklanarak geçici varlığının ötesinde olumlu bir miras bırakmayı amaçlayan anlatıyı yeniden tanımlamaya çalışıyor."

Foster + Partners ortaklarından Tom Bush.


 

Yakında, Citypoint kulesinin dışında, NEON parlak yeşil ve sarı esnek kanalları kullanarak “Squiggle” pavyonunu yarattı. Bu pavyon, ziyaretçilerin üzerine oturabileceği kıvrımlı, dolambaçlı bir şekle sahip. Genellikle yapıların içinde gaz, su ve kabloları taşımak için kullanılan hazır inşaat malzemesi, sanatçı Viliina Koivisto ve mimar Mark Nixon tarafından eğlenceli bir pavyona dönüştürüldü. Squiggle pavyonu sergilendikten sonra, kanallar çanta, çöp kutusu, saksı, yer karosu ve ip gibi çeşitli ürünlere dönüştürülecek.Londra Mimarlık Festivali programının bir parçası olarak, Radial ve Squiggle, Haziran ayı boyunca topluluk etkinlikleri ve atölye çalışmaları için mekan olarak kullanılacak. Londra'da başka yerlerde, mimar Minsuk Cho, Kensington Gardens'ta yıldız şeklindeki Serpentine Pavyonu'nu ve mimar Peter Morris, Clerkenwell Tasarım Haftası'nda polistiren bazlı taklit taştan yapılmış pembe kemerli bir pavyon yarattı.Comments


bottom of page