top of page

DİYALOG: Ferda Dedeoğlu | Ferda Art Platform Kurucusu


Ferda Art Platform’un kurucusu Ferda Dedeoğlu ile sanat ve annelik ilişkisini konuştuk.


Çocuklarınızla ilişkinizde sanatın nasıl bir rolü var?

Biri 9, diğeri 7 yaşında olacak yakında. Henüz çok gençler ama ben onların hayatına biraz bilinçli biraz kendiliğinden olmak üzere sanatı dahil ettim. Her çocuk resim çizer, boyar, renklerle oynar, farklı malzemeleri bir araya getirip yeni bir şeyler yaratır. Benimkilerde her çocuk gibi bunları yaparken ben onları 3 yaşından itibaren her hafta sonu sınırlamaların, yönlendirmelerin ya da öğretilerin olmadığı, çocukların özgürce hangi malzeme ile ne yapmak istiyorsa onu yapabildiği bir çocuk sanat atölyesine götürdüm. Sevdikleri şeyi yapmayı daha düzenli şekilde yapar oldular.
Bunun dışında her seyahatimizde ben ne görmek istiyorsam onlar da benimle birlikte gördüler. Bunun etkilerini büyüdüklerinde göreceğiz. Arkadaşlarla gittiğimiz seyahatlerde, diğer aileler çocuklarını alıp hayvanat bahçesine giderken biz onlardan ayrılıp çağdaş sanat müzesi geziyoruz. Çocuklar bunu sever mi diye düşünmek yerine ben ne seviyorsam onlar da yanımda bana eşlik ediyor ve keyif alıyor. Bugün her ikisi de Paul Klee, Kandinsky, Giacometti, Osman Hamdi Bey ve dahasını bilirler, görünce hangi resim kime ait tahmin yürütebilirler. Keyif aldıkları sürece ortak paylaşımımız şimdilik yaşlarına uygun şekilde var, umarım ileride daha da artarak devam eder.

Ferda Dedeoğlu çocukları Dila ve Baran ile"Arkadaşlarla gittiğimiz seyahatlerde, diğer aileler çocuklarını alıp hayvanat bahçesine giderken biz onlardan ayrılıp çağdaş sanat müzesi geziyoruz. Çocuklar bunu sever mi diye düşünmek yerine ben ne seviyorsam onlar da yanımda bana eşlik ediyor ve keyif alıyor."
Çocuklarınızın kendine özgü bir sanat anlayışı var mı? Sizinkiyle örtüşüyor mu yoksa tamamen farklı mı? 

Okulla birlikte bilinen o kalıplar çıkmaya başladı ama yine de kendi özgün karakterleri yansıyor. Özellikle Baran’da (küçük olan) soyut dışavurumcu bir tavır var. Kullandığı renkler ve kompozisyonları çok güçlü. Dila’nın ise malzemelerle yeni şeyler yaratma, kesme, birleştirme ile müthiş yaratıcı bir tarafı var. Resim konusunda da çok iyidir. Sanat anlayışının benimle örtüşmesi diye bir şey söyleyemem, bu her yaş döneminde, zaman içinde çok değişen dönüşen bir durum.


Çocukluk, insanın hayal gücünü sınırlamadığı bir dönem. Yaratıcı işlerle çalışan biri olarak,

çocuklarınızı bu işin profesyonellerinden daha yaratıcı bulduğunuz anlar oluyor mu?

"Raw talent’ durumu var. Baran’ın yaptığı bir kaç resmi görünce sanat dünyasından arkadaşım, "Bir isim yazıp sergide as, kimse anlamaz bir çocuğun yaptığını." demişti.

Çocuklarınızın size en çok ilham veren özelliği hangisi?

En önemsiz gördüğümün bile önemli olabileceğini ve hiç aklıma gelmeyecek çok şeyi düşünmem için ilham veriyorlar.

Peki bir çocuk olarak annenizin size en çok ilham veren özelliği hangisi?

Yeni olan her şeye merak ve keşfetme. Her daim pozitif ve dinamik, canlı olma hali.


Comments


bottom of page