top of page

Elif Reşitoğlu | Yaratıcı Yönetmen & Isola Design Group Kurucu Ortağı


Fotoğraf: Mauro Serra

2017 yılında Milano’da kurulan Isola Design Group'ta ürün geliştirici ve fiziksel etkinlikler için yaratıcı yönetmen olarak çalışan Elif Reşitoğlu ile çalışmaları ve Isola üzerine sohbet ettik.

Röportaj: Onur Çoban


Elif Reşitoğlu kimdir? Kısaca kendinden bahsedebilir misin? 


1991 doğumluyum ve Politecnico di Milano'da Mimarlık okudum. 2015 yılında aynı üniversitede Sürdürülebilir Çevreler ve Mimarlık alanında yüksek lisans yaptım. Finlandiya, İtalya ve Türkiye'de mimarlık alanında çalışarak farklı deneyimler kazandıktan sonra yaratıcı partnerimle birlikte kendi ajansımızı kurduk. Ajansım ile Milan, Hollanda, Londra, Dubai gibi Tasarım Haftaları’nda birçok etkinlik ve sergi düzenledik. Ayrıca moda etkinlikleri yönettim ve sıra dışı moda gösterileri organize ettim. Yaratıcı dünyada dinamik ve yenilikçi bir yer edinmekten büyük keyif alıyorum.


Fotoğraf 1: Elif Reşitoğlu, ©Mauro Serra, Fotoğraf 2: Gabriele Cavallaro ve Elif Reşitoğlu ©Anwyn Howarth


İlk olarak Isola serüveninden başlamak istiyorum, Isola ile yollarınız nasıl kesişti?


Kendi yolumuzu kendimiz çizdik diyebilirim. Ajansımızı ilk kurduğumuzda, Milano’nun sunduğu yaratıcı ortamı nasıl değerlendirebileceğimizi düşünüyorduk. İlk olarak Milano Tasarım Haftası sırasında bağımsız sergiler düzenleyerek başladık. Sonrasında, daha büyük bir kitleye ulaşmak için Milano’da zaten var olan bir tasarım bölgesinde yer almanın bize daha güçlü bir çevre oluşturacağını düşündük. Var olan bölgelerde sürdürülebilirlik temalı projeleri sergileyen yenilikçi ve bağımsız tasarımcıları bir araya getiren bir tasarım bölgesi eksikliği vardı. Bu yüzden kendi bölgemizi kurmanın ve bunu da Milano’nun gelişmekte olan Isola bölgesinde yapmanın iyi olacağına karar verdik. Böylece, 2017'de kendi tasarım bölgemizin ilk adımlarını attık. Pandemiyle birlikte, bu global topluluğu ve onların projelerini sergileyebileceği isola.design dijital platformunu hayata geçirdik. Bu dijital ağımız, ajansımızın bir projesi olan Isola Design District'in çok güzel bir projeye dönüşmesine katkı sağladı. Böylece Isola Design Group Srl'yi kurduk.


Geçtiğimiz sene Dubai Design Week’te Downtown Design fuarının bir parçası olarak Anatolia adında bir sergi gerçekleştirdiniz ve geri dönüşleri çok olumlu oldu. Bu sene de ikinci ayağı gerçekleşecek olan serginin hikayesinden bahsedebilir misin?


Isola ile yaptığımız sergiler ve etkinlikler sayesinde dünyanın birçok yerinden gelen tasarımcılarla tanışma fırsatım oldu ve farklı tasarım toplulukları ile birçok iş birlikleri gerçekleştirdik. Bu süreçte birçok farklı kolektif sergi düzenleme şansı elde ettim. Bu sergilerden bir tanesinde Grob’un kurucusu Canan Eren ile tanıştık. Canan'ın projelerine ve Türkiye'de yürüttüğü işlere hayran kaldım ve birlikte bir kolektif kurmaya karar verdik. 


Fotoğraf 1: Elif Reşitoğlu ve Grob Design Kurucu Ortağı Canan Eren ©Ivan Erofeev, Fotoğraf 2: Anatolia, Galleria Bonelli ©Anwyn Howarth, Fotoğraf 3: Anatolia, Downtown Design Fair ©Ivan Erofeev


"Anatolia" sergisine kadar Türkiye'nin ve baharat yolunun geçtiği ülkeleri kapsayan bir sergi düzenleme fırsatım olmamıştı. Bu bölgedeki tasarımcıların yaptığı çağdaş projeler beni çok etkiledi. Dubai Design Week'e büyük bir sergiyle katıldık ve oradaki ilgi gerçekten çok etkileyiciydi. Daha önce hiç Türkiye'den katılımcıların kolektif bir sergiyle yer almadığı bu sergi, bu etkinliğin ne kadar önemli olduğunu bize gösterdi. Geçtiğimiz Milan Tasarım Haftası'nda da farklı koleksiyonlar sergilendi. Önümüzdeki Dubai Design Week 2024'te global bir sergiyle yer alacağız; dünyanın her yerinden gelen koleksiyonlar ve farklı zanaatları bir araya getiren tasarımları sergileyeceğimiz bu etkinlikte birçok Türk tasarımcısı da yer alacak.


Aynı zamanda Blank Hub adında Gabriele Cavallaro ile birlikte kurduğun yaratıcı bir ajansta çalışmalarını sürdürüyorsun? Bize biraz Blank Hub’dan bahsedebilir misin?


Isola Studio, ilk kurduğumuz ajansımız Blankhub'in Isola Design Group ile birleşmesiyle hayata geçti. Daha önce yaptığımız gibi sosyal medya yönetimi, marka yönetimi, iç mimari, sergi kurgulama, yetenek keşfi ve etkinlik organizasyonu gibi hizmetleri artık Isola Studio üzerinden sunuyoruz. Bu hizmetlerimiz sayesinde başka organizasyonlarla birçok iş birliği fırsatı yakaladık.


Isola Studio'nun en son projelerinden birisi, Suudi Arabistan'da gerçekleşecek olan Ithra Kültür Merkezi'nin Tanween etkinliğinde yapacağımız global bir kolektif tasarım sergisi olacak. Bu etkinlikte serginin yaratıcı yönetmenliğini ve organizasyonunu üstleniyoruz. Ayrıca bu etkinlikte workshoplar ve kolektif deneyimler de düzenleyeceğiz. Bunun gibi tasarım dünyasında yer almak isteyen veya yenilikçi ve sürdürülebilir ilkeleri benimseyen birçok şirketi de takip ediyor ve onlara hizmet veriyoruz.


Isola Design Gallery, Lampo ©Anwyn Howarth


Son dönemde dikkatini çeken 3 tasarım objesini bizimle paylaşabilir misin?


Böyle sorunca karar vermek biraz zor olabilir. İlgimi o kadar çok şey çekiyor ki. Objeden çok tasarım dili paylaşayım. Son zamanlarda tasarımın aşırı globalleşmesinin bir sorun olarak ortaya çıktığını düşünüyordum. Hızlı mobilya trendleri gibi, ruhu olmayan projelerde azalma yerine globalleşmeye karşı bir tepki olarak daha fazla geleneksel mirasa ve tekniklere saygı gösteren bir tasarım dili göze çarpmaya başladı. Tasarımcıların artık tasarımlarına kendi deneyimlerini, geçmişlerini ve miraslarını katmalarıyla gurur duyduklarını görüyorum. Bu yaklaşım projelerde doğal bir şekilde farklılaşmaya ve özgünlüğe yol açıyor. Son zamanlarda bu konsept ile yapılan eklektik projeler ilgimi çekmeye başladı.


Gelecek için heyecanlı mısın? Planlarında neler var?


Gelecek benim için çok heyecanlı çünkü bu sene Isola olarak Dubai'de şirketimizi kuracağız ve Avrupa'dan sonra Orta Doğu'da Isola Studio olarak yürüttüğümüz projeleri daha yakından takip etme şansım olacak. İsmimiz gereği sürekli seyahat etmeye alışığız, ancak ilk defa iki kıta arasında yaşam deneyimi yaşayacağız.


Isola Design Festival 2023 ©Studio Mast

Take Care ©Anwyn Howarth

Isola Design Festival 2023 ©Gabriele Correddu

Isola Design Festival 2023 ©Gabriele Correddu

Isola, MDW24 ©Anwyn Howarth

Elif Reşitoğlu ©Anwyn Howarth

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page