DİYALOG: Aslı Smith | Sanatçı & Multidisipliner Tasarımcı


"Solar: Güneşe Dair" sergisi 28 Ekim tarihine kadar KTSM'de

Geliştirdiği doğal boyama ve dokuma yöntemleriyle kendine özgü bir sanat pratiği geliştiren Sanatçı ve Multidisipliner Tasarımcı Aslı Smith ile KTSM'deki son sergisi "Solar: Güneşe Dair" ve çalışmaları üzerine sohbet ettik.Asli Smith kimdir?


Aslı Smith, İstanbul ve New York merkezli multi-disipliner bir tasarımcı ve sanatçıdır. 2016 yılında ismini “Güneşe Bakan Bitkiler” anlamına gelen, Latin kökenli Heliotrope kelimesinden alan Heliotropic Studio'yu kurdu. Çalışmalarında ekoloji ve doğa temaları öne çıkan, sanat ve zanaat kavramlarını bir araya getiren Aslı, işlerinde doğadan gelen materyaller ve atık malzemeler kullanır."Bitkiler, yiyecek atıkları, doğadan malzemeleri dönüştürerek başka şekillerde kullanmak, kendi boyalarımı kendim üretmek, doğal süreçleri ve renkleri araştırmak, evimi, atölyemi bir nevi laboratuvar gibi kullanmakla başladı her şey. "Doğadan gelen materyalleri dönüştürerek doğayla yeni bir iletişim geliştirdiğin sanat pratiğinin ortaya çıkış sürecinden bahseder misin?

Aslında bu süreç benim 2012 yılında doğal boyamaya olan ilgimle başladı diyebiliriz. Bu zamana kadar daha çok illüstrasyon ve grafik tasarım alanında calışıyordum. Bitkiler, yiyecek atıkları, doğadan malzemeleri dönüştürerek başka şekillerde kullanmak, kendi boyalarımı kendim üretmek, doğal süreçleri ve renkleri araştırmak, evimi, atölyemi bir nevi laboratuvar gibi kullanmakla başladı her şey. Doğal boyama aslında doğa ile bağ kurmanın bir yolu. Bitkilerin isimlerini öğrenmeye başlıyor, doğadaki renklerin farkına varmaya başlıyorsunuz. Sabır ve konsantrasyon gerektiriyor. Yavaşlamayı öğretiyor size. Yurt dışında çeşitli ustalardan bu konularda dersler aldım, bol kitap okudum, deneyler yaptım. En çok da kendi kendimi eğittim. Bütün bu edindiğim bilgiler, yaptığım araştırmalar benim tasarımcı/sanatçı kimliğimle harmanlandı, ürettiğim diğer işlere yansıdı.


Çalışmalarında ekolojik baskı gibi özgün baskı ve boyama teknikleri kullanıyorsun. Nedir ekolojik baskı, biraz anlatır mısın?

Ekolojik baskı buhar yardımıyla bitkinin suretinin pigmentiyle birlikte kağıda ya da kumaşa aktarılmasına verilen isim. Aslında ben işlerimde tam olarak ekolojik baskı tekniğini kullanıyorum diyemem. Boya ve baskı için kendi geliştirdiğim bazı özel teknikler kullanıyorum. Bunların içinde buharlama ve kaynatma da var.

Doğal teknikler kullanan bir sanatçı olmanın yanı sıra aynı zamanda grafik kökenli bir tasarımcısın. Çalışmalarının tasarım süreçlerinde dijital tekniklerden de faydalanıyor musun?

Bu yaptığım işe göre değişiyor. Tasarım odaklı projelerde evet. Photoshop, illustrator kullanıyorum. Sergideki işlerde dijital teknik yok.


"Dokumanın meditatif, o çok basitmiş gibi görünen ama bir o kadar da kompleks dünyası beni büyülüyor. Üretim süreci ve kullandığım malzemenin yavaşlığı, sergideki işlerimin odak noktası."