top of page

Milano Tasarım Haftası Sohbetleri: Sergio Roger


Textile Ruins, Sergio Roger

Skyland HOM ile Milano Tasarım Haftası'nın öne çıkan tasarımcılarıyla tanışıyoruz. Textile Ruins çalışmasıyla Milano'da ses getiren Barselonalı tekstil sanatçısı Sergio Roger ile kısa bir sohbet gerçekleştirdik.


Textile Ruins / Kumaştan Harabeler tasarımının hikayesinden bahseder misin?

Kumaştan Harabeler, antik Yunan-Roma sanatından esinlenen 8 tekstil heykelinden oluşan bir yapıtlar bütünü. Bu yerleştirme ile amacım eserlerimi geleneksel müze formatında sergileyerek beklentileri zorlamak. İzleyici içeri girdiğinde eserlere yaklaşır ve taş/mermer heykellerin yerini antika ketenlerin aldığını fark eder. Bu maddi bozulma ile arkeoloji yoluyla tarih algımızı sorgulamayı amaçlıyorum.


Sanatçı kimliğinle Milano Tasarım Haftası'nda yer almak nasıl bir deneyim?

Kendimi tekstil sanatçısı olarak tanımlıyorum. Zanaatkarlık işimin çok önemli bir parçası ve kumaşlar tasarım dünyasıyla çok bağlantılı. Sanatsal pratiğimi çapraz ve farklı disiplinlerle bağlantılı olarak görüyorum. Sanatın, tasarımın ve işçiliğin ne olması gerektiği hakkında yeni sorular ortaya çıkarmak için çalışmalarımı farklı bağlamlara yerleştirmekle çok ilgileniyorum.

Gelecek planlarında neler var?

Yaklaşan Design-Miami / Art-Basel fuarında, tekstil sanatçılarını destekleyen bir proje olan Stant küratörlüğünde bir grup sergisi ile yer alacağım. Bunun yanı sıra önümüzdeki bahar için Roma Spazio Nuovo'daki kişisel sergim için hazırlanıyorum.Comments


bottom of page