top of page

İklim Değişikliğine Fütürist Bir Perspektif: Blue Violet River


Blue Violet River, Abandon Normal Devices 2021

İngiltere’nin önde gelen dijital festivali Abandon Normal Devices 2021 kapsamında fütürist sanatçı ve sanat yönetmeni Anita Fontaine, AR çalışması Blue Violet River ile iklim değişikliğini şakacı bir dille eleştiriyor.


Abandon Normal Devices Festivali bu sene ziyaretçilerini Manchester Ship Canal ve River Mersey üzerindeki rıhtımlarda ve su üzerinde, radikal ve yıkıcı sanat eserlerinden oluşan genişletilmiş bir çevrimiçi program aracılığıyla olağanüstü bir yolculuğa çıkarıyor. Film gösterimleri, görsel-işitsel performanslar ve ses enstalasyonlarının yer aldığı program kapsamında, kentlerdekii konteyner limanlarından okyanus tabanının derinliklerine kadar nakliye, enerji ve siyasi güç yapılarının akışını takip ediyor; endüstriyel kimyasallar, mineraller ve mikroplastiklerle bağlantılı ekosistemler aracılığıyla bunların gezegenimiz, insan ve insan olmayan bedenler üzerindeki etkilerine vurgu yapıyor.


Fütürist sanatçı ve sanat yönetmeni Anita Fontaine

Bu yılki festivalin en dikkat çekici ismi ise sanal ve fiziksel dünyaları hiper gerçek dokunsallıkla bulanıklaştıran önemli çalışmalara imza atan sanatçı Anita Fontaine. Avustralyalı sanatçının AR çalışması Blue Violet River, iklim değişikliğini yükselen deniz seviyelerini ve tropik iklimlerin neden olduğu evrimleşmiş bir gerçekliği araştıran fantezi-kurgu dünyası sunuyor. İkonik Mersey Feribotu’nun güvertelerindeki özel yapım vizörler aracılığıyla sürekli değişen bir dünya sunan çalışma, kentsel peyzajın gerçeküstü alternatif gerçekliklerini deneyimlemenizi sağlıyor. Nehrin kıtalararası ticaretinden gelgit akıntılarının çektiği düzenli denizanası çiçeklerine kadar, Mersey Nehri'nin endüstri sonrası değişen ekolojik düzeni şakacı bir dille çarpıtıyor ve geleceğe yönelik tekno fantezi bir perspektif ortaya koyuyor.コメント


bottom of page