top of page

Yeni Normale Renkli Bir Bakış Açısı: A New NowPandemi dönemi tüm dünyanın alışkanlıklarını değiştirirken, değişen alışkanlıkların başında mekansal tercihler geldi. İyi havalandırılmasına, sosyal mesafenin korunmasına dikkat etsek de evimiz dışındaki mekanlarda rahat edememeye, ev dışında bulunmamayı tercih etmeye hatta ev dışında bulunmaktan korkmaya başladık. Bu korkuları yaratan negatif havayı dağıtmak ve mekansal korkularımızı bir süre de olsa unutturmak için tasarlanan bir enstalasyon, A New Now.


Enstalasyonun tasarımcısı Morag Myerscough tasarım sürecinden bahsederken "normal" kelimesini hiçbir zaman sevmediğinden başlıyor. Bundan dolayı hızlı bir şekilde kalıplaşarak konuşmalarımıza yerleşen "yeni normal" tanımı yerine kendi "yeni şimdi" (new now) tanımını yerleştiriyor, enstalasyonunu da bu tanım etrafında şekillendiriyor. Zaten zor olan geleceği tahmin etme işinin artık tamamen imkansızlaştığını belirten Myerscough, "yeni şimdi"de sürekli olarak değişen dünyada ilerlemenin bir yolunu bulmamız gerektiğini söylüyor.Paris'in gözden kaçan noktalarını canlandırmayı hedefleyen bir kolektifin projesi olan enstalasyon, Paris'in mimarisiyle meşhur modern sanat merkezi Centre Pompidou'nun yakınında, 16. yüzyıldan kalma bir kiliseyle yan yana konumlandırılmasıyla da kent içinde güçlü bir kontrast oluşturmuş.Kendine has ve belirgin bir tarzı olan tasarımcı çalışmalarının tümünde geometrik şekilleri parlak renklerle beraber kullanmasıyla biliniyor. Buna ek olarak çalışmalarında tipografiyi de gelişigüzel bir görünüm oluşturacak şekilde kurgulayan tasarımcı A New Now'da da tarzını belli ediyor. Myerscough'un tüm çalışmalarında vermek istediği mesajlar da oldukça tutarlı. Genel olarak mutlu etme amacına hizmet eden işler çıkaran tasarımcı "Yakınındakileri mutlu et, uzaktakiler de peşinden gelecektir." mottosuyla üretmeyi sürdürüyor. Hastanelerden okullara, kültürel merkezlerden kent meydanlarına ortak kullanılan alanları herkese hitap eden ilgi çekici deneyimlere dönüştürüyor. Bu çalışmalarından bazılarını sizler için derledik.


 

Love at First Sight

İskoçya'da insanların kentlerine yeniden aşık olmaları için tasarlanan proje, kentin önemli tarihi yapılarından Mercat Cross'u çevreleyerek gizliyor ve içinden geçenlerin tarihi yapıdan ilk kez görmüşçesine etkilenmelerini amaçlanıyor.


 

Super Hot

Romanya, Bükreş'teki Summer Well Festivali için tasarlanan proje orman içinde sihirli ve rengarenk bir eğlence evi konsepti.


 

Temple of Agape

Londra'daki Festival of Love için tasarlanan yapı, 7 sevgi tipinden biri olan insanlık sevgisi "agape"yi temsil eden bir tapınak konsepti.
Comments


bottom of page