Türkçe Tipografi Topluluğu'nun Seçtiği 3 Yazıyüzü Tasarımı2010 yılından bu yana Türkiye’de tipografi alanında yaptıkları çalışmalarla yazı tasarımı kültürünü geliştirmeyi amaçlayan Türkçe Tipografi Topluluğu, ilham veren 3 yazıyüzü tasarımını Mercado okuyucularıyla paylaştı.

Görsel tasarım: Delfina Gago

Thesis

Yazı tasarımı; yalnız harfler, rakamlar, noktalama işaretleri ve semboller gibi karakterlerin çizimi değil, bunları ve daha fazlasını içeren bir sistem oluşturmaktır. Bu açıdan Luc(as) de Groot’un 1994–1999 yılları arasında tasarladığı Thesis yazıyüzü, kendine özgü sistemi olan bir yazı evrenine sahiptir. Thesis, Latinceye ek olarak Arap, Kiril ve Yunan alfabelerini de içeren, serif ve sans-serif sürümlerine ek olarak her birinin gerçek eğikleri de tasarlanan ve her biri özenle ekran öğretisine tabi tutulmuş yüzlerce üyeye sahip bir süper ailedir.
Domaine

Klim Type Foundry tarafından 2013 yılında tasarlanan Domaine, geleneksel Fransız ve İngiliz üslubunu çağdaş bir estetikle harmanlayan, keskin ve bir o kadar da zarif serif bir yazıyüzüdür. Kıvrımlı detayları ve kancaya benzeyen kendine özgü terminalleriyle tamamlanan anatomiye sahip Domaine, gösterişli bir sergi yazıyüzü arayanlar için iyi bir seçenek.
Bradford

İsviçre’nin ilk dijital yazı evi Lineto’dan Laurenz Brunner’in tasarladığı, yalnız basılı değil sayısal uygulamalarda da sağladığı okunurluk ile öne çıkan Bradford, yüksek hacimli metinlere yönelik sunduğu özellikler ile tasarımcılara sırtlarını dayayabilecekleri sağlam bir sistem sunuyor.