top of page

Heykelsi ve Eğlenceli: The Discovery Slides


The Discovery Slides - Fotoğraflar: Carve

Dünyanın en çekici havaalanı tasarımlarından kabul edilen Moshe Safdie imzalı Singapur Jewel Changi Havaalanı içerisinde, uzaktan ne olduğunu tam olarak kavrayamadığınız bir yapı dikkatleri üzerine çekiyor. Sarı rengi ve metal yansımalarıyla adeta bir uzay gemisini andıran The Discovery Slides, aslında kaydıraklardan oluşan bir oyun alanı. 2015 yılında Carve ve Playpoint tarafından tasarlanan yapı, değerli bir taşı andıran heykelsi yapısıyla yolcular için çok özel bir eğlence deneyimi vadediyor.


Havaalanı içerisinde yer alan ve 1400’den fazla bitkiye ev sahipliği yapan Canopy Park’ın hemen yanında konumlandırılan The Discovery Slides, kıvrımlı bir kabuk yapısına ve ilhamını Chicago'daki Cloud Gate heykelinden alan bir ayna kaplamasına sahip. Parlak kabuk, ziyaretçilerin kendilerinin sonsuz ve gerçeküstü yansımalarını deneyimleyebilmesine olanak sağlıyor. Zemindeki kauçuk desen ise sarmal bir soyut yansıma yaratmak için özel olarak tasarlanmış.En yüksek noktası 6,5 metre olan The Discovery Slides, bir oyun alanı için şimdiye kadar yapılmış en karmaşık yapılardan. Sanatsal bir heykel ile oyun alanını birleştiren tasarım, Canopy Park’ın farklı manzaralarına hakim farklı yüksekliklerde dört kaydırağı içeriyor: bir aile kaydırağı, dik bir düşme kaydırağı ve en yüksek noktadan inen cam kaplı iki spiral kaydırak. En üstte yer alan izleme platformu, 40 metre yüksekliğiyle dünyanın en yüksek kapalı şelalesi olan Rain Vortex’i izleme imkanı sunuyor.


Tasarımından inşaatına iki sene gibi bir sürede hayata geçirilen proje, oyun alanı tasarımını en üst düzeye çıkarıyor. Gerek görsel çekiciliği gerekse yarattığı özel deneyimle oyun alanı tanımını yeniden yapıyor demek hiç de yanlış olmaz.bottom of page