top of page

AJANDA: Ece Ağırtmış | KareEce Ağırtmış’ın ironik evreninin temel yapı birimi “Kare” 25 Şubat’a kadar Pilot Galeri’de görülebilir.


Ders renkli bir düzlem, ilk konuysa “Kare”. Geçtiğimiz birkaç sanat fuarında yer alan üretimleriyle üslubuna dair ipuçlarını giderek boyutlanan işlerle veren Ece Ağırtmış’in ilk kişisel sergisi “Kare”, sanatçının ironik evrenine giden eksenin varış noktasında konumlanıyor. Anıların çerçevelendiği ya da enstalasyonlarla onların yeniden belirdiği bu alanda devasa çiçeklere aşağıdan bakmak, ıssız bir adayı tepeden görmek, geniş bir manzarayı gözlük camına yansıdığı haliyle seyretmek gibi perspektifi belirsiz deneyimler arasında hızla Ece’nin gözüne geçiliyor.Ece’nin duygu durumlarını kare şekliyle köşelediği bu evrende hafızasını yapıtaşlarına ayrıştırma formülü yaşadığı şehirler, penceresinden görünenler, oynadığı oyunlar üzerinden biçimleniyor. Sergide görülen eğlenceli tanıklıkların açısı sanatçının bir halıyı kroki belleyerek üzerinde araba sürmesinden, şimdilerde oyununu sürdürdüğü çalışma masasına kadar geliyor. Üretimlerin ana malzemesi olan ahşap, zararsız oyuncakların sahip olduğu doku çağrışımına Ece’nin bir o kadar tekinsiz mizah eklemesiyle kullanılıyor.


Sınırlar ya da kısıtlara karşı “Kare” izleyici için köşeler içindeki durumlar ve görüntülere yorumlar aracılığıyla gelebilecek yeni keşifleri örneklendiriyor.Sanatçı Ece Ağırtmış'ım Contemporary İstanbul’da ilgi çeken eseri Hello’dan, yeni kişisel sergisi Kare’ye ve çalışmalarındaki pozitif dışavurum üzerine ilham verici sohbetimiz Mercado Diyalog'un 8. bölümünde


Comments


bottom of page