top of page

Azerbaycan'ın Kültürel Mirası Kilimler Metaverse'e Taşınıyor


Revival of Aesthetics, Orkhan Mammadov

Eserlerinde yapay zeka ile halı dokuyan ve geleneksel desenler işleyen dijital sanatçı Orkhan Mammadov, bu kez Azerbaycan’ın kültürel mirası olan halılarını ‘Estetiğin Canlanması’ adlı eseriyle NFT haline getiriyor. 150 binden fazla halı ve kilim görüntüsü içeren eser 27 Ocak’ta Blackdove’un Instagram hesabında Türkiye saati ile 22.30’da canlı yayınla sergilenecek.


Dijital ve gelenekseli birleştirerek kalıplaşmış tasarımlara yeni bir anlam katan Orkhan Mammadov, geleneksel halılardan topladığı görsel tarihi, Metaverse deneyimi yaşatarak, görsel bir şölen halinde izleyiciye sunuyor. Sosyal bilimler, veri boyama teknikleri, iplik simülasyonu ve renk verilerini kullanarak yeni, hayali ve spekülatif kilimler yaratıyor. Sanatçının ‘kültürel bellekte bir deney’ olarak sunduğu ‘Estetiğin Canlanması’ geçmişten gelen bu mirası geleceğe tercüme ediyor. NFT olarak bu halıların ilk kez Metaverse’e girmesini sağlıyor.Birçok farklı eşzamanlı geçmişi birbirine bağlayarak çok zamanlı bir düğüm haline getiren ‘Estetiğin Canlanması’ teknolojinin rolünü bir bellek biçimi ve bir iktidar aracı olarak sorguluyor. Dünyanın dört bir yanındaki müzelerde ve kütüphanelerde bulunan 150 binden fazla halı ve kilim görüntüsünü işleyerek eserlerinde kullanılmak üzere yeni spekülatif biçimler yaratan sanatçı, aynı anda bu mirası dijital alan aracılığıyla izleyiciye sunuyor.


Yapay zeka ve kültür tutkunu koleksiyonerler, gerçek zamanlı olarak yaratılan yeni halıların sürükleyici deneyimiyle meşgul olurken, sayısız halı stilinin arka plan hikayeleriyle de ilgilenebilecek. Bu şekilde 45 dakika boyunca 150 binden fazla sanat eseri ortaya çıkıyor. Sergi, Blackdove tarafından destekleniyor ve küratörlüğünü Lara Binnet üstleniyor. Orkhan Mammadov bu sürükleyici deneyimden benzersiz 9 NFT baskısı üretecek. Bu 9 eser hayat boyu Ethereum Blockchain’de yaşayacak. 

Orkhan Mammadov

1990 Gence-Azerbaycan doğumlu Orkhan Mammadov, bilgisayar bilimi, görsel iletişim tasarımı ve güzel sanatlar alanındaki eğitimlerinden kazandığı bilgileri harmanlayarak eserlerinde kullanan bir sanatçıdır. 2015 yılından bu yana Azerbaycan halıları ve geleneksel minyatür sanatı üzerine araştırmalar yapmaktadır.

Yapay zeka ve makine öğrenmesi gibi teknolojik gelişmeleri kullanarak, tarih ve kültürle ilgili değerleri bugünün sanatı ile birleştirir. Eserlerinde somut ve somut olmayan miras varlıklarını anlamak ve önemsemek için geleneklerin ve tarihin önemini tartışmasız bir şekilde ön plana çıkarır.


2018’de Venedik Bienali ve Moskova Bienali’ne Azerbaycan’ı temsil etmek için Haydar Aliyev Vakfı ve Kültür Bakanlığı tarafından davet edilmiştir. Bu süreçte devlet halı arşivleri, tarihi ve mimari desen fotoğrafları, halıların orijinal eskizleri gibi büyük bir veriye ulaşma imkanı bulmuştur. O süreçte bu verileri kullanarak farklı tekniklerle alternatif, yeni halı ve desen konseptleri oluşturmaya başlamıştır


Sanatçının Yapay Zeka ile dokuduğu halı enstalasyonu ‘The İdea of Saving Aesthetics’ ilk kez Moskova Bienali’nde sergilendi. Ardından Rusya Devlet Tretyakov Galerisi’nin koleksiyonuna verildi. Mammadov’un aynı aylarda Yapay Zeka ile işlediği geleneksel desen enstalasyonu ‘Circular Repetition’ ise ilk kez Venedik Bienali’nde sergilendi. Eser şu an Zaha Hadid'in tasarladığı Haydar Aliyev Müzesi’ndedir.

Comments


bottom of page