top of page

Refik Anadol, "Kuantum Hatıralar" ile NGV Triennial'de


Kuantum Hatıralar 2020, NGV Triennial - Görsel: Refik Anadol Studio

Yeni medyanın dünyadaki öncü isimlerinden sanatçı Refik Anadol, son yapay zeka veri heykeli projesi "Quantum Memories / Kuantum Hatıralar" ile Melbourne Victoria Ulusal Galeri'de 3 yılda bir gerçekleştirilen NGV Triennial'e damga vuruyor.


Yaklaşık 200 milyon doğa fotoğrafından oluşan bir veri kümesini yapay zeka merceğinden geçiren ve paralel bir doğa ve dünya spekülasyonu yaratmak için halka açık kuantum algoritmalarını kullanan ekip, atom altı dünyanın alışılmadık fiziğinden yararlanan yeni bir bilgi işlem biçimi ile görsel verileri, kolektif doğa hafızamızı temsil eden bir sanat eserine dönüştürüyor. Kuantum Hatıralar, şimdiye kadar ekibin kullandığı en geniş ölçekli ekran olan 10m x 10m bir medya duvarında sergileniyor ve 18 Nisan 2021 tarihine kadar ziyaret edilebilecek. Projenin detaylarına Refik Anadol'un web sitesinden ulaşabilirsiniz.


Anadol'un eserlerini canlı deneyimlemek isteyenler için güzel haber: Pilevneli Gallery, 3 yıl aradan sonra Refik Anadol'un yeni kişisel sergisini Mart ayında Pilevneli'de gerçekleştireceğini duyurdu.


Fotoğraf: Tom Ross
Yeni medya sanatçısı Refik Anadol

Comments


bottom of page