top of page

#ÖneÇıkanlar: Sanatçı Francesca PasqualiLeila Heller Gallery, gerçekleştirdikleri Artist Spotlight Serisi’nin üçüncüsünde sanatçı Francesca Pasquali’yi konuk ediyor. İtalyan sanatçının geçtiğimiz ay LHG Dubai’de gerçekleşen “Material Anatomy” sergisi, Artist Spotlight Serisi kapsamında galerinin Instagram hesabı üzerinden dijital olarak sanatseverlerle buluşuyor.


1980 doğumlu İtalyan sanatçı Pasquali çalışmalarında; organik ve inorganik, doğa ve kültür, malzemelerin geri dönüşümü ve estetik gibi ilgi çekici ilişkileri yeniden tanımlıyor. Plastik ve endüstri malzemeleri gibi yapısal dokusu olan malzemelerle çalışmayı tercih eden sanatçının çalışmalarının özünde, nesneleri yabancıdan tanıdığa dönüştürme çabası yatıyor. Kullandığı materyaller, izleyiciyi eserlere dokunmaya ve etkileşime girmeye davet ediyor. Çalışmalarının bir başka önemli özelliği de çevre ve mimari alanlarla olan gözle görülür ilişkileri.“Araştırmam; yapısal dokusunu taklit ettiğim plastik ve endüstriyel malzemeleri, karmaşık ve ayrıntılı enstalasyonlara dönüştüren doğal şekillerin gözlemine odaklanıyor.”


Straws, 2015


Material Anatomy, pipetler ve neopren gibi plastik malzemelerin karmaşık heykel yapılara ve duvar kabartmalarına dönüşümü ile Dubai’nin petrokimya ile olan ilişkisi üzerine bir diyalog niteliğindedir. Eserler mercan ve mikroskobik anatomileri hatırlatan ritmik konfigürasyonlar içerir. Pasquali’nin çalışmaları sadece doğal dünyayı taklit etmek yerine, kitle tüketimi konusunda bir arabuluculuk yapmaya dayalıdır. Günlük görsel manzaramızı oluşturan sıradan atılan ögeleri yeniden yorumluyor ve onları saygı duyulacak görsel kreasyonlara dönüştürüyor. Bu şekilde üretimin doğasını sorgulayarak izleyiciye hem organik hem de inorganik varlıkların altında yatan karmaşık süreçleri hatırlatır.Kommentare


bottom of page