top of page

LOKAL: Sodd Design


Sodd Design kurucusu, endüstriyel tasarımcı Seral Tan ile sıra dışı mobilya markası hakkında kısa bir sohbet.


Markanın hikayesi nedir?


Sodd Design, Şubat 2020’de ilk tohumları atılan, renkli, eğlenceli, özgün, dekorasyonu tamamlayıcı mobilyalar tasarlayan bir marka. Tamamlayıcı mobilyalar kategorisinde lambader, ayna, içki dolabı gibi ürünleri sıralayabiliriz.
Okul yıllarımdaki hayalim, farklı olanı arayış ve alışıla gelmişin dışına çıkma isteği ile şekillenen tasarımlar; Seral’in baş harfi S ve İngilizce’de tuhaf anlamına gelen ve kendi içinde cesareti de simgeleyen Odd kelimelerinin birleşimi olan Sodd ismini getirdi. Cesur, renkli ve tuhaf = SODD Design
Vizyonumuz; yaşam alanlarını renklendirerek, insanların kendilerini daha iyi ifade edebilmelerine ve bu sayede daha pozitif, daha cesur ve hayata bağlı bireyler olmalarına yardımcı olmak. Mekanlarda halihazırda koltuk, dolap, masa, sandalye, yatak zaten var. Bizim farkımız o mekâna son dokunuşu yapacak tamamlayıcı, farklı form ve renklerde tasarım ürünleri sunmak. Mekânın ruhunu ve enerjisini o son dokunuş ile tamamlamak. Bu vizyonla tasarladığımız ürünler; özgürlüğüne düşkün, renkleri kullanmayı çok seven, cesur, sanatla ilgili, hayvanlara ve doğaya saygılı, renklerin ruhuna kattığı pozitif enerjiye inanan bireyleri hedeflemekte.
Bunun yanında üretim işin önemli bir parçasını oluşturuyor. İş birliği yaptığımız geleneksel üretim yapan butik atölyelerin dışında, ürünlerimizin bazı parçalarını standart hale getirmemiz gerektiğinden kalıplı üretimi de kullanmaktayız. Aynı zamanda CNC kesimi de üretimde kullanıyoruz. Ayrıca renkli ürünler yaptığımız için işin cilalama son dokunuşu ve renk seçiminin doğru uygulanması da son derece hassas ilerlediğimiz süreçler.
Markanın tasarım dilinden bahseder misin?


İlham aldığımız birçok konu olsa da temelde özgün, eğlenceli, renkli ve heyecan veren tasarımlar yapmayı önemsiyoruz.
Tasarım tarihine baktığımızda renklerin çokça kullanıldığı dönem 80’ler. O dönem Milano merkezli bir hareket başlıyor, Memphis Hareketi/Grubu. Bu cesur hareket dönemin bütün kalıplarını tersine çeviren, bütün ezberleri bozan, çokça eleştirilen ancak şu an günümüzde bile etkisi devam eden bir akım. Sodd Design’da da Memphis’in cesur ve renkli tarzından esintiler görebilirsiniz.
Ürünleri tasarlarken eğlenceli ve gülümseten işler olmasına önem veriyoruz. Çünkü zaten hayatlarımız yeterince can sıkıcı olabiliyor, hele de şu içinde bulunduğumuz salgın döneminde. Evinizde, ofisinizde, bulunduğunuz tüm mekanlarda renkli ve eğlenceli ürünlerin daha iyi hissetmenize katkı sağlayacağına inanıyoruz. Renklerin birleştirici, iyileştirici, kendini ifade eden etkili gücünü kullanmayı seviyoruz.


Markanın gelecek planlarında neler var?


Sodd Design’ı renklerin olduğu her yerde görünür ve duyulur hale getirmek, renk ve tasarım ürün denildiğinde ilk akla gelen marka olmak öncelikli hedeflerimizden. Bunun için Youtube kanalı, sosyal medya canlı yayınları ve blog yazıları üzerinden hedef kitlemiz ile iletişime geçmeyi planlıyoruz.
Ayrıca ortak ya da benzer hedef kitlemiz olan kişi ve kurumlarla (marka, tasarımcı, illüstratör, mimar... vb) iş birlikleri yaparak yeni konseptler geliştirmek istiyoruz.


Comments


bottom of page