top of page

Ecem Dilan Köse'den Görsel-İşitsel Performans "HUMAN"


human, Sonar İstanbul 2021

Dijital tasarımcı Ecem Dilan Köse, "HUMAN" isimli görsel-işitsel performansıyla Sonar İstanbul'da tasarım ve müzikseverlerle bir araya geldi. Elektronik müzik bestecisi TKO'nun eşlik ettiği performans, Ecem'in, organik dokular ve dijital veriler arasındaki benzerliklerin etkileşimini içine alan sanatsal bir yaklaşımının en güncel ürünü.


Bugünü ve geleceği araştıran "HUMAN", doku üretim yöntemlerinden ilham alıyor. Bunlardan biri, geleneksel ebru sanatı kullanılarak oluşturulan dokuların yeni nesil ‘generative’ üretim yöntemiyle görselleştirilmesine dayanıyor. Bu durum bugünün tamamen organik, et ve kemikten oluşan, fizik kuralları ile tarif edilmiş dünyasına atıfta bulunuyor. Diğer dokular ise tamamen kod kullanılarak üretilmiş. Bu dokular dijital dünyanın hücreleri gibi olup her biri rastgele oluşturulmuş eşsiz parçalar. "Yaşamın özü nedir? İnsan nedir? Sahip olmadığımız nitelikler nelerdir? Nasıl dönüşür? Nasıl değişir? Yarı saydam bir yaşam mümkün mü? Kimliklerimiz değişiyor mu? Transhumanizm nedir? Bütüncül bir dijitalleşme mümkün mü?" gibi soruları işlemekte.Tasarımcı Ecem Dilan Köse Sonar İstanbul 2021 kapsamında gerçekleştirdiği performansı şu sözlerle anlatıyor:

"Daha önce hiç bir canlı performansımda bu kadar içinde hissetmemiştim. Tasarım ve üretim sürecinden sonra performansın gerçekleştirildiği noktada müzik ve dans ile bu kadar doğru ve dinamik buluşma deneyimi işin 'canlı performans' ta nasıl bir yere gidebileceğini gösterdi. İnsanların da parçası olduğu bu performans benim için de TKO için de çok keyifliydi. Müthiş bir enerji ortaya çıktı. Pandemi sonrasında, zihnimde dönen kavramları, sorgularımı ve anlam arayışımı bir dönüşüm hikayesiyle anlattım. Bu hikayede tıpkı kendi yaşamımda olduğu gibi dijitalleşmenin hem günlük yaşantımızda hem de dünyada nereye gittiğine dair bir sorgu anlatıldı. Bu sorgu çok güçlü bir deneyime dönüştü. Görsel bir sanatçı olarak sahnedeki bu müthiş enerji ile seyirciyle  buluşmak benim için çılgıncaydı."Commentaires


bottom of page