top of page

Covid Uyarı İşaretleri Yeniden Tasarlanıyor



2020 yılı hayatlarımızı hiç umulmayan ve geri dönülmeyecek şekilde değiştirdi. Bu değişimin en büyük nedeni ve 2020 yılını etkisi altına alan gelişme ise tabii ki Covid-19. Dünyayı saran ve sarsan bu pandemi, tüm toplumların sağlıklı kalabilmesi adına yepyeni bir düzeni de beraberinde getirdi. Geçen yıl hayatımızda olmayan sosyal mesafe kavramı, maske alışkanlığı ve hijyen konusundaki titizlik artık hayatlarımızın olmazsa olmazları. Ancak toplumsal alışkanlıklar kolay edinilmediğinden ve bu ciddi sağlık tehdidine karşı alınması gereken önlemleri hatırlatan eden uyarı tasarımları hep çok sert ve biraz da korkutucu nitelikte.



Good Measures adlı projeyle bu pandeminin geçici ve kısa bir dönem olmadığı, bundan böyle hayatımızı daha uzun bir süre bu şekilde önlemlerle yaşayacağımızın farkındalığıyla uyarı tasarımları üzerine yeniden düşünülmüş. Yeni düzen için gerekli tüm uyarılar, yönlendirmeler ve hatırlatmalar, rafine ve sempatik bir tasarım dilinde birleştirilmiş. Projenin üreticisi Puck Studio'nun direktörü Dave Gibbons, mevcut uyarı tasarımlarının iç sıkıcı olmasının yanı sıra her yerde ve çok fazla olmalarından dolayı görünürlüklerinin azalmasını da problem olarak almış tasarım sürecinde.



Tasarlanan ürünler ise çok çeşitli. Yönlendirme için zemin stickerlarından, el yıkama hatırlatmalarına, oda kapasitesi ifadelerinden, sosyal mesafe hatırlatıcılarına Covid-19 sonrası hayatımız için gereken her şey Good Measures projesinde tasarlanmış. Hayatlarımız beklenmeyen şekilde değişirken, tasarımın her alanda varlığını sürdürdüğünü hatırlatan bu proje umarız size de ilham vermiştir.




bottom of page