top of page

Azuma Makoto Tasarımı 5 Deneysel Botanik Heykeli


Azuma Makoto'nun Chamber Gallery'deki sergisinden, Bonsai Ağacı

Çiçekler hakkında tüm bildiklerinizi unutun. Nefes kesici güzellikteki ve cüretkar çiçek tasarımları ile tanınan sanatçı ve botanik heykeltıraş Azuma Makoto çiçekler hakkında bildiğiniz her şeyi yok ediyor. Bitkilerin potansiyelini araştırdığı deneysel botanik laboratuvarı Azuma Makoto Kaju Kenkyusho’da sıra dışı çalışmalara imza atan Japon sanatçı, Tokyo’da bir rock grubunda bas gitarist olarak başladığı kariyerini gelenekselden kaçan botanik heykelleriyle devam ediyor.


Sanatçı Azuma Makoto, “İnsanlar doğa olmadan yaşayamaz.” diyor. “Ancak doğanın insanlara ihtiyacı yok. Güçlü bir canlılıkla kendi başlarına yaşıyorlar.” Japon ikebana geleneğini temel alan çiçek sanatçısı, dünyanın her köşesinde sergilediği çiçek enstalasyonlarıyla yaşam döngüsünün geçiciliğini sorguluyor. Makoto’nun hayal gücü, nem, sıcaklık ve müzikle koşulları optimize ettiği, daha çok laboratuvarı andıran avangart Tokyo çiçekçisi JARDINS des FLEURS’ü 2002’de açtığından beri hiç azalmadı. Çiçek dünyasının yıldızı olan Azuma Makoto'nun sıra dışı 5 projesini sizler için derledik.


Botanik heykeltıraş ve sanatçı Azuma Makoto
 

Bonsai Ağacının Yolculuğu


Bu özel çalışma, Azuma’nın en bilinen botanik heykeli olan 50 yıllık bir Bonsai ağacının yaklaşık on yıllık yolculuğunu kapsıyor. Açık bir çelik çerçeve ile çerçevelenmiş ve askıya alınmış botanik heykel, terk edilmiş hükümet yapılarından, inanılmaz güzellikteki doğal manzaralara hatta bitkilerin asla yaşayamayacağı ortamlara kadar çok farklı noktaya seyahat etti. İster mimari ister çevresel, kurulu olduğu her mekanda kontrolü ele geçiren bu özel enstalasyon, sanat ve teknolojiyi birleştirerek ikebanayı (Japon çiçek düzenleme sanatı) olağan sınırlarının ötesine taşıyor. Bonsai’nin bu özel yolculuğunu Azuma’nın fotoğraf sanatçısı ortağı Shunsuke Shiinoki ölümsüzleştiriyor. Bonsai’nin Yolculuğu serisi ile insan yaşamının ruhani yolculuğunu bizlere tekrar hatırlatıyor.


 


Sephirothic Flower: Diving into the Unknown


Sephirothic Flowers, Azuma’nın çiçekleri, kendi doğalarının ötesinde ekosistemlerde sergilediği deneysel çalışması In Blossom’ın bir parçası. Çeşitli çiçeklerden oluşan üç buket ve bir bonsai ağacı, denizin 1000 metre altında konumlandırılıyor ve daha sonra derin denizde uzaktan çalıştırılan bir keşif aracı kullanılarak gözlemleniyor. Güzel ve hayat dolu çiçeklerle, derin denizin sert ve soğuk ortamı arasındaki zıtlık gözler önüne seriliyor. Buketler, deniz akıntısı ile havalanıyor, gizemli deniz canlılarıyla karşılaşıyor ve denizin yüksek basıncına dayanarak yaşamı savunuyor.


 


Iced Flowers


Iced Flowers sergisi, suya yerleştirilip dondurulan çiçeklerin değişen yaşamlarını gözlemlemek üzerine bir çalışma. Berrak, neredeyse kristal benzeri hapishaneler, içindeki güzel çiçeklerle canlı bir kontrast oluşturuyor. Buz erimeye başladıkça çiçekler şekil değiştiriyor. Bu sürekli değişen sanat gösterisi, Azuma’nın botanik heykel çalışmalarını bir adım öteye taşıyor.


 


Frozen Flowers


Azuma Makoto, hazırladığı çiçek aranjmanını Japonya’nın karlı Hokkaido ovalarına götürerek ona eşsiz bir açık hava deneyimi yaşatıyor. Yerleştirilen özel aranjman, Azuma’nın suyu yavaşça üzerlerine damlatmasıyla donmaya başlıyor ve çiçekler bir buz heykeline dönüşüyor.


 


Azuma x Fendi


Tokyo’daki FENDİ Ginza mağazasının tavanına tasarladığı heykelsi kürk ağacı, sanatçının ticari amaçla yaptığı çiçek heykellerinin en dikkat çekenlerinden. Ziyaretçilerin üzerinde asılı duran botanik sanat eseri, çalışmaya hiper gerçeklik katan yosun ve ağaç kabuğu gibi eklektik bir bitki karışımından oluşuyor. Dallarda büyüyen çiçekler ise Fendi’nin kendine özgü renkli kürk toplarından oluşuyor.


 


Azuma'nın diğer çalışmalarından bazıları:
Comments


bottom of page