top of page

Perakendede Z Kuşağı: Conemoting Market2020 itibariyle en büyük tüketici grubu olan Z kuşağı, birçok sektörde bilinen kalıpları yıkmaya hazırlanıyor. Bu jenerasyonun deneyim odaklı değişim talebi, pazarlamadan hizmet sektörüne birçok alanda uygulanmaya başlandı. Alışveriş yapmak gibi basit günlük bir rutini dahi deneyime dönüştürmek isteyen bu kuşağın taleplerini karşılamada tasarım dünyasına da büyük görev düşüyor. Z-kuşağı talepleri için özel olarak tasarlanan Conemoting Market, geleceğin perakende alanı tasarımını bizlere sunuyor.

2000’li yıllarla birlikte Internetin hayatımıza girmesiyle tüm dünyada olduğu gibi Çin’de de mağazalar basit birer satış alanından birer sosyal yaşam merkezlerine dönüştü. Öyle ki çocukluğundan itibaren Internetle büyüyen nesil için bu alanlar ürün sergilemenin veya satın almanın çok ötesinde birer “çevrimiçi fiziksel alanlar”. Conemoting Market tam bu yeni neslin radarına girmesi için tasarlandı. Üstelik bu tasarımın uygulanacağı alan için Çin’in en fazla Internet fenomenine sahip şehirlerinden birisi olan Shenzhen özellikle seçildi.


Zemin katta yer alan bar/kafe alanı

Akşamları bir bara dönüşen zemin kattaki kafe alanı ve bodrum kattaki fantastik perakende alanını içeren marketin tasarımı, yaptıkları Instagram-dostu tasarımlarıyla bilinen Yebin Design’a ait. Zemin kat ve kafe/bar alanı, yukarıdan aşağı doğru şeffaf turuncu ve kırmızı temperli cam panellerle kaplı. Gün ışığıyla içeri düşen kaleydoskopik yansımalar heyecan uyandıran bir iç mekan deneyimi oluşturuyor. Binanın beton yapısının önüne yerleştirilen renkli cam, betonun rengini hipnotik, organik desenlere dönüştürürken, cam bölmeler halüsinasyon hissini daha da arttırıyor.


Zemin kattaki renk bombardımanının ardından mekan, alt kattaki perakende alanının monoton beyazlığı ile keskin bir değişim geçiriyor. Birçok farklı markaya ait ürün, heykelsi sergileme ünitelerinde yer alıyor. Aynı zamanda insanların sosyalleşmesi için de birçok alana sahip olan bu kat, parlak beyaz ve metal yüzeylerle kaplı. Halılarda, raylarda ve bazı askı ünitelerinde üst kattan aşağı taşınan tek renk olan kırmızı kullanımı görebiliyoruz. Dev kırmızı eller, el şeklinde özel yapım sandalyeler ve büyük küresel hacimler gerçeküstülüğü arttıran ögeler. Yerden üst kata uzanan devasa zürafa da tasarımcıların mekana sürpriz bir hediyesi.


Alt katta yer alan perakende alanı

Birçok perakende dükkanının aksine burada fotoğraf çekmek serbest. Hem de fazlasıyla teşvik ediliyor. Dükkan sahiplerinin tek arzusu gelip burada zaman geçirmeniz. İçkinizi için, yeni insanlarla tanışın, deneyiminizi sosyal medyada paylaşın ve dilerseniz beğendiğiniz bir ürünü de satın alabilirsiniz. Satın alma eylemi, müşteri deneyimi yolculuğunun en sonunda ve küçük bir detay olarak yer alıyor bu mağazada.


Cesur ve sıra dışı ambiyansıyla tasarlanan Conemoting Market, yeni nesil bir “çevrimiçi fiziksel alan”. Tasarım yoluyla bir sektörün değişen düzene ayak uydurmasının başarılı bir örneği. Ekonominin yükselen yıldızı Çin, perakende ve tasarım sektörlerinde de liderlik bayrağı taşıma konusunda arzulu ve kararlı.Comentários


bottom of page