top of page

Stockholm Tasarım Haftası'nda Kadın Dayanışması


Sanatçı Frida Fjellman ve cam totemleri

Stockholm Tasarım Haftası 2021, Paola Bjäringer küratörlüğünde sekiz kadın tasarımcıyı bir araya getiriyor. Stockholm’ün kalbindeki eski bir fabrikada yer alan Misschiefs Takeover sergisi, İsveç’in geleneksel sadece ve minimal tasarım anlayışına bir başkaldırı niteliğinde deneysel ve avangart çalışmalara ev sahipliği yapıyor. Lotta Lampa, Kajsa Willner ve Monica Förster gibi tasarımcılar, karakterli cam totemler, alev görünümlü fiberglas bir bank ve akışkan görünümlü vazolar gibi sıra dışı ve ilgi çekici çalışmalarla tasarım haftasına damga vuruyor.
Misschiefs, aslında Bjäringer tarafından 2020'nin başlarında başlatılan bir feminist kolektifi. Hayatının çoğunu Fransa’da geçirmiş olan İsveçli küratör, yakın zamanda Stockholm’e taşındı ve şehirdeki çeşitliliği tasarım alanında öne çıkarmak için çalışmalara başladı. Yalnız kadınlara değil, trans ve nonbinary kadınları içeren “womxn” isminde bir topluluğun da kuruluşunda aktif rol oynadı.


Mevcut Misschiefs Take Over sergisi Stockholm Tasarım Haftası kapsamında açıldı ancak Bjäringer ve ekibi Ağustos'tan bu yana Linnégatan 4'teki bu eski çamaşır fabrikasında kadınlara destek oluyor. Tamamlanan projeler için bir sergi alanı olmasının yanı sıra, çoğu COIVD-19 salgınının finansal krizinde stüdyolarını kaybeden sanatçılara ve tasarımcılara iş üretebilecekleri bir alan sağlıyor.


Stockholm Mobilya Fuarı bu yıl gerçekleşmeyeceği için, Stockholm Tasarım Haftası sırasında gerçekleşen birkaç büyük ölçekli sergiden biri olan Misschiefs, Mart ayına kadar bu 500 metrekarelik alanda tasarım severlerle buluşmaya devam edecek.Lotta Lampa'nın Burns Out çalışması
Sara Szyber
Maja Michaelsdotter Eriksson

Comentários


bottom of page