top of page

"Şimdi 2021" Sergisi Yeni Gerçeklik Kavramını İnceliyorTüm dünyanın aynı anda deneyimlediği pandemi sürecinin hayatımızda değiştirmediği şeyler değiştirdiklerinden çok daha az. Sanat deneyimi de pek çok farklı alışkanlık gibi bu süreçte zorunlu bir değişime uğradı. Odeabank’ın sanat platformu O’Art da bu değişimi kucakladığı ilk online sergisi “Şimdi 2021” ile 15 sanatçının çoğu pandemi döneminde üretilen eserlerini sanatseverlerin beğenisine sunuyor.Sergide bugüne dair izler taşıyan yapıtlar bir çok farklı disiplinden-resim, heykel, çizim, dijital modelleme, enstalasyon, hazır nesne-müdahale ile izleyici ile buluşuyor. Sanatseverler ‘Şimdi 2021’ sergisinde, bugün küresel salgının sebep olduğu sürreal akışın yarattığı ‘yeni gerçeklik’ kavramının, sanatçının hissi ve düşünsel kavrayışını nasıl etkilediğini görebilecek. Sanatçılar yapıtlarında uyum sağlamak zorunda kaldıkları bu yeni gerçekliği, onun getirdiği çelişkileri; farklı ruh halleri ve düşünce biçimleri ile ifade ediyor.


Serginin küratörlüğünü üstlenen Begüm Güney Alkoçlar, serginin odağında şimdi kavramının konumlandırılmasıyla ilgili “Zamana tanıklık eden sanatçının kurduğu her tür ilişki, daima ‘şimdi’ ile ilişkilendiriliyor.” açıklamasını yapıyor. Serginin detaylarını ve sanatın deneyimlenmesine dair keyifli sohbetimizi kendisiyle yaptığımız podcast bölümümüzde dinleyebilirsiniz.

Berkay Tuncay, Eda Aslan, Eda Gecikmez, Egemen Tuncer, Erman Gürcüm, Levent Kazgan, Mehmet Dere, Nejat Çınar, Özge Topçu, Sibel Horada, Sinan Borovalı, Soyhan Baltacı, T. Talha Okan, Taylan Sinan Yılmaz ve Zeynep Sümerval’ın eserlerinden oluşan sergiyi Mart ayının sonuna kadar Odeabank web sitesinden ziyaret edebilirsiniz.

Comments


bottom of page