top of page

MoMA x Vans Koleksiyonu


MoMA x VANS Koleksiyonu 2020

Kurulduğu 1966 yılından bu yana ürünlerinde ve projelerinde yaratıcı isimleri ve platformları destekleyen aksiyon sporları markası Vans, kurucusu Paul Van Doven’in izlediği yenilikçi çizgiyi yeni işbirliklerinde de devam ettiriyor. Vans, bu sonbaharda bir dizi özel baskı ürün için New York’un önde gelen modern sanat müzelerinden MoMA ile işbirliği gerçekleştiriyor. MoMA ve Vans birlikteliğiyle ortaya çıkacak olan koleksiyon, müzede yer alan çok özel sanatçıların eserlerini içeriyor.


Daha önce de özel bir ayakkabı modeli Era için bir araya gelen Vans ve Moma, bu sefer daha kapsamlı bir koleksiyona imza atıyor. Bu özel işbirliği kapsamında Salvador Dali, Claude Monet ve diğer önemli sanatçıların eserleri Vans tarafından giyim, aksesuar ve spor ayakkabı formuna getirilecek. Sanatsal ifadeler üzerinde titizlikle değerlendirilerek küratörlüğü yapılan projede giyim ve aksesuarların yanı sıra üç ayakkabı modeli (Old Skool Twist, Slip-On, Authentic) sunulacak.
Sanatseverlerle buluşacak olan bu özel işbirliğinin ilk koleksiyonu müzedeki ikonik modern sanat eserlerinin üçünden oluşuyor. Dali’nin The Persistence of Memory (1931) eserinden ilham alan Vans Old Skool Twist serisinde, ayakkabının orta ve yan panelleri kaplanarak klasik stili sürrealist bir sanat eserine dönüşüyor. Daha soyut bir tasarım olan Slip-On serisi, Vasily Kandinsky’nin Alman sanat ve tasarım okulu Bauhaus’ta ders verirken yaptığı taş baskısı Orange (1923)’ı yorumluyor. Monet’in Water Lilies(1914-1926) eseri ise Vans Authentic serisine zamansız ve izlenimci bir dokunuş katıyor.


Sanat eserlerinden ilham alan Vans imzalı ayakkabı, giyim ve aksesuarlardan oluşan 10 parçalık bir ürün yelpazesine sahip ilk koleksiyon 30 Eylül’den itibaren Vans ve MoMA Design Store web sitelerinde ve mağazalarında yer alacak. Kasım ayında ise farklı sanatçıları içeren ikinci koleksiyon satışa sunulacak. Farklı iki yaratıcı sektörü bir araya getiren bu keyifli işbirliğini takip etmeye devam edeceğiz.


MoMA x VANS Authentic
MoMA x VANS Old Skool Twist
MoMA x VANS Orange

コメント


bottom of page