top of page

Giyilebilir Makrame Heykeller


Sanatçı Sandro de Groot giyilebilir makrame heykel tasarımlarıyla atölyesinde

Zanaat ve tasarımın işbirliğine son dönemde sıkça denk geliyoruz. Bir dönem eskiyi ve geleneksel sanatları reddeden tasarımcıların aksine, eskiye kucak açan ve eskinin öğretilerini yaşatmak isteyen yeni bir tasarımcı jenerasyonuyla karşı karşıyayız. Yeni nesil tasarımcılar, kimi zaman çalışmalarında geleneksel zanaat dallarının konularını işliyor, kimi zaman teknik ve materyal denemesi yapıyor kimi zamansa usta zanaatkarlarla bir araya gelip hibrit tasarımlar yapıyor. Sanatçı Sandra de Groot da son dönemin popüler zanaat dallarından makrameyi kendi özgün tarzıyla yorumlayarak zanaat ve tasarım arasında yeni bir köprü kuruyor.


Atelier Chaos adında bir stüdyosu bulunan Hollandalı Sanatçı Sandra de Groot, makrame tekniğini kullanarak giyilebilir heykeller tasarlıyor. kNOT isimli koleksiyonundaki beyaz makrame heykeller ile zanaat ve tekniği, mimari ve kültürel yollarla araştırıyor. Tekstil formlarını oluşturan halatların her biri, doğal yapılarını ve şekillerini korumalarını sağlayan yüksek kaliteli pamuktan üretiliyor ve her heykel elle düğümleniyor.


Sanatçının amacı ortaya çıkan giyilebilir heykeller ile arkasında yatan yoğun üretim süreci hakkındaki farkındalığı arttırmak. Büyük miktarlarda düğüm ve ip kullanan ayrıntılı heykelleri yoluyla izleyicinin zaman, teknik ve yoğunluk hakkında sorular sormasını istiyor. Makrameye alışkın olduğumuz için bize tanıdık gelen ama özgün formu ve işleviyle bize yabancı olan bu heykeller, farklı disiplinlerin bir araya gelmesini kutlayan birer tasarım.תגובות


bottom of page