top of page

Eşsiz Çevre Sanatçısı Christo'nun Ardından


Christo Hyde Park'ta yer alan çalışması London Mastaba ile

Bugüne değin dünyadan birçok iz bırakan sanatçı geçti ancak içlerinden ikisi var ki bu dünyaya iz bırakmaktan çok daha fazlasını başardı. Sanatçı çift Christo ve Jeanne-Claudeland art/arazi sanatı” denilen sanat türünü yaratarak geçtiğimiz 100 yılın en çarpıcı sanatsal projelerine imza attılar. 2009 yılında Jeanne-Claude’ın aramızdan ayrılışının ardından Christo’nun da 84 yaşında hayata gözlerini yumduğu haberini üzülerek aldık. Sanatı büyük ölçekte düşünmeyi ve çalışmayı hem uygulayan hem de öğreten insanlar olarak sanat tarihindeki yerlerini aldılar. Christo’nun son projesi Wrapped, L’arc de Triomphe, planlandığı gibi Eylül 2021’e kadar Paris’te sevenlerinin ziyaretine açık olacak. Biz de büyük ustayı saygıyla anarken geçtiğimiz yüzyıla damga vuran çalışmalarına göz atalım.Surrounded Islands (1980-03)

Biscayne Bay, Greater Miami, Florida


1983 yılında, Büyük Miami, Biscayne Körfezi'nde yer alan on bir ada, suyun yüzeyini kaplayan ve her adadan körfeze uzanan 6.5 milyon metre kare yüzen pembe dokuma polipropilen kumaşla çevrildi. Pembe renk mavi su ve yeşil bitki örtüsü ile doğal olmayan tezat bir güzellik oluşturdu. İki hafta boyunca sergilenen çalışma, Miami kültürel tarihinin kilometre taşlarından biri oldu.Valley Curtain (1970-72)

Rifle, ColoradoValley Curtain, 1972 yılında iki Colorado dağ yamacının arasına kuruldu. Turuncu perde 18.600 metrekare dokuma naylon kumaştan yapıldı ve kurulumunda 35 inşaat işçisi ve 64 sanat gönüllüsü çalıştı. 28 ay süren kurulumun tamamlanmasından 28 saat sonra fırtına sebebiyle kaldırıldı.42,390 Cubic Feet Package (1966)

Minneapolis, Minnesota147 öğrencinin yardımıyla Christo ve Jeanne-Claude, 1966'da Minneapolis Sanat Okulu'nda 42.390 Metreküp Hava Paketi tasarladı. Hava paketi, dört adet Birleşik Devletler Ordusu yüksek irtifa araştırma balonu ve 2.800 renkli balondan oluşuyordu. Tüm bunlar 8.000 fitkare temiz polietilene sarıldı ve sabitlendi ve ayrıca iki hava üfleyici ile şişirildi. Paketi okul kampüsünden yakındaki Minneapolis Sanat Enstitüsü'nün ön çimine uçma planına rağmen, 500 kilo ağırlığından dolayı yerden sadece 20 metre kaldırılabildi.Wrapped Reichstag (1971-95)

BerlinHaziran 1995'te 90 profesyonel dağcı ve 120 tesisat işçisinin yardımıyla bina, alüminyum yüzeye ve mavi polipropilen ipe sahip 1.076.390 feet kare kalınlığında dokuma polipropilen kumaşla sarıldı. Cepheler, kuleler ve çatı, 70 kişi yardımıyla özel kumaş panel ile kaplandı. Bütün malzemeler daha sonra geri dönüştürüldü. Sanat tarihinde klasik kumaş kullanma geleneğini yansıtan malzemenin kırılganlığı, eşsiz süreksizliği tercüme etti. Heybetli bina 14 gün boyunca sarılı kaldı.The Gates (1979-05)

Central Park, NYC1970'lerin sonunda tasarlanan Central Park'taki Gates nihayet Şubat 2005'te tamamlandı. Parktaki 25 farklı genişlikte 7.503 kumaş panelden oluşuyordu. Safran renkli vinilden oluşturulan kapı, ağaçların yapraksız dalları ile uzaktan görülebiliyor. 16 gün sergilenen çalışmanın ardından eser tamamen geri dönüştürüldü.The Floating Piers (2014-16)

Iseo Gölü, İtalyaJeanne-Claude 2009'da öldükten sonra Christo çalışmaya devam etti ve 2016'da sanatçı şimdiye kadarki en iddialı projesini yarattı. Çift tarafından tasarlanan, ancak sadece Christo tarafından yürütülebilen Floating Piers, İtalya'da su üzerinde yüzen ve insanların üzerinde serbestçe yürümesine izin veren anıtsal bir kurulumdu. Milano yakınlarında bulunan Iseo Gölü'nün manzarasını tamamen dönüştüren, yüksek yoğunluklu polietilen modüler yüzer iskele sistemi tarafından taşınan 100.000 metrekarelik parıltılı sarı kumaştan oluşuyordu. 16 günde kurulan sanat eserinin geçit yolu 3 kilometre uzunluğunda, 16 metre genişliğinde ve eğimli kenarları ile yaklaşık 35 santimetre yüksekliğindeydi.

 

Görseller christojeanneclaude.net adresinden alınmıştır.


Comments


bottom of page