top of page

Zeynep Severge

Seramik Sanatçısı, GalataMahallende üretmeyi veya imgelemeyi sevdiğin yer neresi?

Evim Galata’da. Atölyem de Galata’dan Tophane’ye inen yokuşun üzerinde. Eskiden atölyemde yerlerde uyur, sabahlara kadar çalışırdım, 8 senede biraz yıpratmışım kendimi. Artık çoğu zamanımı evde geçiriyorum. Enerjim olursa da atölyeye iniyorum ve çalışıyorum.


Günlük rutininde izlediğin belirli bir rota var mı?

Rutinleri fantezi dünyamda çok sevsem de pek uygulayabildiğim söylenemez. Fakat denk gelirsek çoğu sabah sevgili dostum Ebru (Büyükbayrak) ve köpekleri Rye ve Bronco ile mahalledekilerle kahve ve sohbet seansı yaparız. Evde kahvem bittiyse ve Cihangir’e çıkacak enerjim varsa yürüyerek Norm Coffee’de Cem’e uğrarım. Spor yaptığım bir dönem ise spora giderim, öğlen gibi atölyeye dönerim ve asistanım Defne ile çalışmaya başlarız.


Yaratıcılık kültürüne ilham veren ikonik adidas tasarımı hangisi?

Sanırım favorim Samba.


Beyoğlu'nda ilham tazelemek için kapısını çaldığın üretici komşuların kim?

Seramiğe başlamadan evvelden beri beni en çok destekleyen ve vizyonunu paylaşan canım arkadaşım ve aynı zamanda binada alt komşum Eren Şenkardeş. Müzik ve tasarım başta olmak üzere, onunla sohbet etmek her zaman besleyici. Çok sevdiğim bir sokak olan Zürafa Sokak’ta atölyesi olan marangoz arkadaşım Ozan Eras’la da bir süredir pek denk gelemesek de, sabahları çalışmaya başlamadan evvel onun atölyesinde sohbet etmeyi, yaptığı işleri görmek ve üzerinde konuşmayı seviyorum. Atölyemdeki birçok hayat kurtaran ahşap mobilya onun elinden çıktı. Bir de tabii Ada Tuncer var, hem sanatçı hem de arkadaş olarak çok değerli bir insan benim için. Logomu o tasarladığı için çok şanslı ve mutluyum. Çok içimize kapanık olmadığımız zamanlarda projelerimiz hakkında konuşmak, dertleşmek her zaman çok güzel. Bu 3 arkadaşımın da vizyonları, ürettikleri ve fikirleri ile bende ve severj’de çok emeği var.

Comments


bottom of page