top of page

Eşit Olmayan Sahneler


Durban, Güney Afrika


Güney Afrikalı fotoğrafçı Johnny Miller, “Unequal Scenes (Eşit Olmayan Sahneler)” adını verdiği drone fotoğraf serisi ile dünyadaki acımasız sosyal ve gelir eşitsizliğini gözler önüne seriyor. İnsanın kendi fiziksel görüş açısı ile göremeyeceği kentsel ölçekteki eşitsizliği, dronelar yardımı ile görebilmemizi sağlıyor.


Hemen herkes, uçak kalkarken veya inerken camdan şehri izlemeye bayılır. Uçmanın en güzel yanlarından biri görmeye alışık olduğumuz nesneleri farklı bir perspektiften görebilmektir. Ne yazık ki farklı perspektiflerden baktığımızda gördüklerimiz her zaman bizi mutlu etmez. Çoğu zaman yaşadığımız mahallenin veya şehrin biraz dışarısında ne olup bittiğini fark etmeyiz.
Eşitsizliğin var olduğunu bilsek bile, insanların yaşam standartlarındaki tutarsızlığı zeminden görmek zordur. Ancak birkaç yüz metrelik bir yükseklikten baktığımız zaman gerçeği görebilmek mümkündür.Fotoğrafçı Johnny Miller Güney Afrikalı çocuklarla birlikte


Eşit Olmayan Sahneler projesinin ilk çıkışı Güney Afrika’da yaşayan farklı sınıflardaki insanları ayırmak amacıyla yapılan yolları, boş araziler, ve tampon bölgeleri tepeden fotoğraflayarak insanlar arasındaki bu dramatik eşitsizliği göstermekti. Bu proje, zengin ve refah içinde yaşayan insanlar ile yemek için ekmek dahi bulamayan insanları ayıran şeyin tek bir duvar veya bir otoyol olabildiğini gösterdi. Lüks golf sahaları ile fakir gecekondu mahallerini ayıran bu duvarları ve yolları, kentsel dokularımızdaki birer yara olarak tanımlamak mümkün.


Senelerdir insanoğlunun en büyük sorunlarından biri olan haksız gelir dağılımı ve sınıfsal farklılıklar Miller’ın drone fotoğraf serisi ile açıkça gözler önüne seriliyor. Sorun çok köklü olsa da fotoğrafçı, eşitsizliğin önüne geçilmesi için bir diyalog başlatmayı hayal ediyor. Hepimiz mahalleler içinde yaşıyoruz ve eşitsizliği pekiştiren ekonomilere katılıyoruz. Şehirlerimizin planlanmış çevresini kabul ediyoruz. Miller’a göre fotoğraflar rahatsız edici, umutsuzluk veya suç ortaklığı hissi uyandırıyorsa proje amacına ulaşmış demektir.


Johnny Miller’ın Güney Afrika’da başlayan Eşit Olmayan Sahneler serüveni Meksika’dan Mumbai’ye tüm ülkelerdeki eşitsizliği göstermeye devam ediyor.
bottom of page