top of page

Carlos Bañon Blazquez | MimarSingapur'da yaşayan İspanyol Mimar ve Kompütasyonel Tasarım Profesörü Carlos Bañón geleceğin mimarisini yaratıyor. Yapay zekayı derin insan sezgileriyle harmanlayarak, sanat ve kaynak verimliliğinin kesiştiği manzaraları yeniden şekillendiriyor. Carlos ile çalışmaları ve üretim pratiği üzerine sohbet ettik.


Carlos Bañon Blazquez kimdir? Kısaca kendinden bahsedebilir misin?


Ben Carlos Bañón, teknoloji ve teknolojinin mimarlık ve sanat alanlarına uygulanması konusunda meraklı bir mimarım. Singapur'da yaşıyorum ve Singapore University of Technology and Design’da (SUTD) Mimarlık ve Sürdürülebilir Tasarım alanında doçent olarak görev yapıyorum. Kariyerim yirmi yılı aşkın bir süreyi kapsıyor ve bu süre zarfında yapay zeka, hesaplamalı düşünme ve dijital üretimin mimari tasarıma entegre edilmesinde ön saflarda yer aldım.

 

SUTD'deki görevimde, mimaride gelişmiş metodolojileri keşfetmek ve uygulamak için hem uygulama hem de araştırmayı birleştiriyorum. Yenilikçi ve kaynakları verimli kullanan tasarımlarıyla tanınan Subarquitectura'nın kurucularından biriyim. Buna ek olarak, SUTD'de Architectural Intelligence Research Lab’ı (AirLab) kurdum ve burada en son araştırmalar ve pratik uygulamalar yoluyla mimari yeniliğin sınırlarını zorluyoruz.

 

Çalışmalarım teknoloji ve sürdürülebilir tasarımın kesişimine odaklanarak hem yenilikçi hem de çevreye duyarlı mimari çözümler üretmeyi amaçlıyor. Bu ikili yaklaşım, alana yaptığım katkıların hem teorik araştırmalara hem de pratik, gerçek dünya uygulamalarına dayanmasını sağlıyor.


Yapılı çevrede dijital tasarım ve gelişmiş üretim yöntemleri konusunda uzmanlaşmış bir mimar olarak dijital üretim dünyasına nasıl geçiş yaptın?


Dijital üretime geçişim, gerçek binalara uygulanan parametrik tasarım metodolojileri geliştirdiğim Subarquitectura'daki çalışmalarımdan kaynaklandı. Hem pratikte hem de akademide hesaplamalı tasarım alanındaki bu deneyim, doğal olarak beni dijital üretimi keşfetmeye yöneltti.

 


SUTD'de 2016 yılında kurduğum AirLab'de, büyük ölçekli 3D baskı ve güçlü metallerin eklemeli üretimi gibi yeni teknolojileri entegre ediyoruz. Öncelikli odak noktamız plastik atıklardan ve diğer kaynaklardan elde edilen sürdürülebilir malzemeler. AirLab, neredeyse pazara hazır olan yenilikçi ve bazen alışılmadık fikirleri denemek ve test etmek için bir alan olarak hizmet veriyor.

 

Örneğin, atıkları sıfıra yakın oranda azaltabilen ve kuvvet akışını optimize edebilen malzemeler arasında 3D baskılı bir sistem geliştirdik. Gardens by the Bay'de uygulanan 'Airmesh' adlı bu proje, President's Design Award'u aldı. 'Airmesh', verimli ve sürdürülebilir mimari çözümler yaratmak için dijital fabrikasyonun potansiyelini sergileyen, 3D baskılı hafif bir çelik yapıdır.


Renkler ve şekillerle oynamakla ilgili yaratıcı sürecin nasıl işliyor? Bir çalışma oluştururken hangi adımları izliyorsun?


Basit, düz bir çizgi izlemek yerine tasarımın birden fazla katmanını yineliyorum. Bu yinelemeli yaklaşım, neyin ilgili olup neyin olmadığını anlamaya yardımcı oluyor ve gereksiz unsurların zaman içinde doğal olarak atılmasını sağlıyor.

 

Yapay zekanın ortaya çıkmasıyla birlikte, çok daha hızlı bir tempoda çalışarak neredeyse gerçek zamanlı olarak yüzlerce yineleme üretiyorum. Bu hızlanma, daha önce iki yılda üretilebilecek görüntülere kıyasla şimdi ürettiğim görüntülerin nihai olarak kabul edilebileceği anlamına geliyor. Bu, küratör ve tasarımcı rollerini aynı anda dengeleyen daha keskin bir odaklanma ve muhakeme gerektiriyor. Neyin işe yarayıp neyin yaramadığına dair keskin bir içgüdü gerektiriyor ve kişiyi mimari sezgi ve inceliklere daha da uyumlu hale getiriyor.


 

"Yaratıcı sürecim büyük ölçüde geometrik keşif ve deneylere odaklanıyor ve kavramsal olarak yüklü formlara öncelik veriyor. Mimariye bir sistemle oynuyormuşum gibi yaklaşıyorum; sistematik düşünme, tasarımda tutarlılık sağlamak ve iç kurallar oluşturmak için çok önemli." 


Renk benim çalışmalarımda da çok önemli bir rol oynuyor. Rengi birden fazla açıdan ele alıyorum; temsil, fikir oluşturma ve nihayetinde fikirleri ve kavramları geliştirmek ve vurgulamak için bir mekana dönüştürme. Renk, tasarımın özünü ortaya çıkarmaya yardımcı oluyor ve mimari deneyime başka bir derinlik katıyor.


Tasarım süreci ve çıkan ürün bazında bugüne kadar seni en çok heyecanlandıran çalışman hangisiydi?


İşimin çeşitli yönlerinde heyecan bulduğum için tek bir proje seçmek zor. Subarquitectura'da ilk projem olan Alicante'deki Tram Stop inanılmaz bir deneyimdi. Bu proje, parametrik tasarım ve dijital imalatı gerçek inşaatta birleştirerek önemli bir yapısal zorluk ortaya çıkardı. Hesaplamaları kendim yapmaktan ve tamamen yeni bir şey geliştirmenin belirsizliğini deneyimlemekten keyif aldım. İnşa edildikten sonra mekanın dönüşümü, etrafında yaşam ve kamusal alan yaratılması büyüleyiciydi. Bu proje sadece fiziksel manzarayı değiştirmekle kalmadı, aynı zamanda bölgeyi yeniden canlandırdı ve düşünceli mimarinin toplumsal alanlar üzerindeki güçlü etkisini gösterdi.

 

Tram Stop


Son yıllarda, yapay zekanın ortaya çıkmasıyla birlikte, sosyal medyada yayınladığım projelerin yaygın etkisinden keyif aldım. Bu projelerin birçoğu 10 milyondan fazla kişi tarafından görüldü ve çok sayıda kişi bana ulaşarak mimarimden ne kadar etkilendiklerini veya onunla ne kadar özdeşleştiklerini ifade etti. Küresel bir kitleden gelen anında geri bildirim ve etkileşim inanılmaz derecede ödüllendirici. Bu projelerden bazıları şu anda inşa sürecinde, bu da bu dijital konseptlerin gerçek yapılara dönüştüğünü gördükçe başka bir heyecan katmanı ekliyor.

 

Şu anda, Studio Manuel Clavel ve Nagami ile birlikte tasarladığımız Miami'deki bir restoran projesi beni özellikle heyecanlandırıyor. Tüm süreç boyunca yapay zekayı entegre ediyoruz ve sıfır atık üreten sürdürülebilir malzemelerden yapılmış büyük ölçekli parçalar için 3D baskı kullanıyoruz. Bu proje, 3D baskılı bileşenlerin yapısal bütünlüğünü sağlamak ve tasarım kriterlerimizi karşılayan sürdürülebilir malzemeler tedarik etmek gibi birçok zorluğu beraberinde getiriyor. Ancak bu zorluklar aynı zamanda projeyi son derece heyecan verici kılıyor. Mimari tasarım ve inşaat alanında mümkün olanın sınırlarını zorluyoruz ve bu yenilikçi yaklaşımın Miami gibi canlı bir şehirde nasıl hayat bulacağını görmek için sabırsızlanıyorum.


Sence gelecek yıllarda dijital tasarım sektörünü hangi önemli trendler ve akımlar belirleyecek?


Yapay zeka, tasarım ve mimarlık tarihindeki en büyük paradigma değişimini temsil ediyor. Bu değişim, CAD, parametrik tasarım ve 3D baskı gibi önceki gelişmeleri aşan benzersiz bir değişim. Potansiyelinin üstesinden gelmek için tamamen yeni bir vizyon ve beceri seti gerektiren bir zeka biçimiyle çalışıyoruz. Henüz emekleme aşamasında olmasına rağmen, yapay zeka şimdiden bu alanda devrim yaratıyor.

 

Mimaride, başlangıçta yapay zekanın görüntü oluşturma, yapısal optimizasyon ve kentsel planlama gibi çeşitli görevler için 'modüller' olarak entegre olduğunu göreceğiz. Bu modüller giderek birbiriyle bağlantılı hale gelecek ve YZ'nin tasarımın tüm yönlerine sorunsuz bir şekilde entegre edilmesine yol açacaktır. Bu birbirine bağlılık sadece tasarım sürecini değil, aynı zamanda tüm sektörü değiştirecektir. Yapay zeka yeni roller ve fırsatlar getirecek, ancak mevcut bazı rolleri de geçersiz kılacak.Yapay zekanın daha doğal ve insan merkezli bir mimari yaratmamıza yardımcı olacağına inanıyorum. Yapay zekanın yeteneklerinden yararlanarak, insan ihtiyaçları ve çevresel hususlarla daha uyumlu alanlar tasarlama becerimizi geliştirebiliriz. İleri teknolojinin daha insan merkezli tasarıma yol açtığı bu paradoksal sonuç, mimarinin geleceği için büyük umut vaat ediyor. Önümüzdeki yolculuk zorlu olacak, ancak yapılı çevremizi derin ve olumlu yollarla dönüştürme potansiyeli gerçekten heyecan verici.


Bize biraz çalışmalarının arkasındaki ilham kaynaklarından bahsedebilir misin? Bu alanda ya da farklı disiplinlerde çalışmalarını merakla takip ettiğin isimler kimler?


İlham kaynaklarım çok çeşitli; çeşitli mimarlara, sanatçılara ve hatta video oyunlarına kadar uzanıyor. Eğitim yıllarımda, tasarıma yaklaşımımı şekillendiren birkaç İspanyol mimardan derinden etkilendim. Tuñón Mansilla'nın disiplinli oyunu, Enric Ruiz Geli ve amid cero9'un (Efren Garcia ve Cristina Díaz Moreno) dijital tasarım ve düşünceyi entegre etmesi ve Javier García Solera'nın titizlik ve mimari disipline yaptığı vurgu üzerimde kalıcı bir etki bıraktı.

 

Doğal ve yapay peyzajları, tektoniği ve yapısal hassasiyeti keşfeden Anton Garcia-Abril'in çalışmalarından derin ilham aldım. Benzer şekilde, Junya Ishigami'nin güzelce hazırlanmış, radikal ve uç projeleri de bana ilham vermeye devam ediyor. SANAA'nın çalışmalarındaki zarafet ve netlik, OMA'nın tasarımlarındaki yenilikçi akışkanlık ve Danimarkalı mimarların kendine özgü tarzı da mimari tarzımı etkilemiştir. Enric Miralles'in akışkan ve dinamik tasarımları kendi mimari yaklaşımımla örtüşürken, Christian Kerez'in cesur yapıları ve Francis Kéré'nin etkili, pasif ilkeli yerel mimarisi önemli ilham kaynaklarımdır.

 

Mimarinin ötesinde, Anish Kapoor ve Olafur Eliasson gibi sanatçıların eserlerinden de ilham alıyorum. Onların sürükleyici ve düşündürücü enstalasyonlar yaratma becerileri, benim deneyimsel alanlar yaratma konusundaki ilgimle örtüşüyor. Dahası, 1980'lerin video oyunlarının estetiği ve tarzı yaratıcı sürecimde silinmez bir iz bıraktı. Bu oyunların kodlanma biçimi ve benzersiz görsel dili mevcut çalışmalarımı etkilemeye devam ediyor ve tasarımlarıma bir oyunbazlık ve yenilik duygusu getiriyor.

 

Bu farklı etkiler bir araya gelerek çalışmalarıma ilham veren zengin bir goblen oluşturuyor. Geçmişten ilham alarak ve en yeni teknolojileri entegre ederek, hem ileri görüşlü hem de zengin bir tasarım mükemmelliği geçmişine derinlemesine kök salmış bir mimari yaratmaya çalışıyorum.Gelecek için heyecanlı mısın? Planlarında neler var?


Gelecek için, özellikle de yapay zekanın mimariye entegrasyonu ve gelişiminin devam etmesi nedeniyle inanılmaz heyecanlıyım. Her gün yeni bir şey öğreniyorum ve bu gelişmeleri çeşitli şekillerde mimari uygulamalara entegre etmeyi hedefliyorum. Temel hedeflerimden biri, mimarların yapay zeka tekniklerini ofislerine ve uygulamalarına dahil etmelerine yardımcı olmak, üretim ve düşünme süreçlerinde devrim yaratmak.

 

Yapay zekanın mimariyi dönüştürme potansiyeli çok büyük ve ben özellikle yapay zekayı en başından beri öğrenen yeni nesil mimarlar konusunda çok hevesliyim. Yapay zekayı yaratıcı süreçlerinin doğal bir uzantısı olarak kullanmaları ve geleneksel sınırlamaları aşmaları için onlara liderlik ve rehberlik etmeyi hedefliyorum. YZ bizi birçok yükten kurtarıyor ve bazı mimarlar geleneksel kontrol ve güç kavramlarına meydan okuduğu için bu değişimden rahatsızlık duyabilirken, ben bunu mimariyi daha erişilebilir ve herkese açık hale getiren demokratikleştirici bir güç olarak görüyorum.

 

Geçtiğimiz iki yıl boyunca, çalışmalarımda, önceki yirmi yıllık pratiğime kıyasla kendimi daha özgür hissettim. Yapay zeka yeni olasılıkların önünü açıyor ve daha yenilikçi, verimli ve kapsayıcı mimari çözümlere olanak sağlıyor. Bu sadece bir başlangıç ve yapay zekanın mimarlık alanında başarabileceklerinin sınırlarını keşfetmeye ve zorlamaya devam edeceğim için heyecanlıyım.
Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page