top of page

Esmay Wagemans | Bilim Kurgu Sanatçısı


Esmay by Michelle Helena Janssen

Kendi "insan laboratuvarı" olarak tanımladığı yerde gerçek olmayanı ya da belki de "fazla gerçek" olanı yaratan Hollandalı bilim kurgu sanatçısı Esmay Wagemans’in canlı döküm, kalıp yapımı ve 3D baskı teknikleri çalışmalarında ön planda yer alıyor ve sıra dışı malzemeleri giyilebilir heykellere, aksesuarlara dönüştürüyor. Kendisiyle çalışmaları ve üretim pratiği üzerine sohbet ettik.


Esmay Wagemans kimdir? Kısaca kendinden bahsedebilir misin?


Amsterdam'da yaşayan bir bilim kurgu sanatçısıyım. İnsan bilimi, kimya, jeoloji ve teknolojiye her zaman derin bir hayranlık ve ilgi duyan içe dönük bir kişi olarak 1992 yılında kırsal kesimde doğdum. 2017 yılında Rotterdam Willem de Kooning Akademisi'nde Hacking alanında otonom bir yan dal ile Dönüşüm Tasarımı bölümünden mezun oldum. Eğitimim sırasında silikon ve reçine kullanarak kalıplama ve döküm tekniklerini denemeye başladım, aynı zamanda cyborg bedenleri ve insansı robotları araştırdım ve mezun olduktan sonra eski bir fabrikada ilk stüdyomu bulduğumda yapmaya devam ettim. O zamandan beri teknolojinin ve sosyolojinin bedenlerimiz üzerindeki etkisi gibi temaları keşfetmek için insan kalıplarını bir araç olarak kullanıyorum. Çoğu eser, genellikle yeni bir malzeme veya teknik araştırmasının sonucu olan bir heykel veya giyilebilir bir ürün biçiminde geliyor ve çoğunlukla fütüristik sahnelerde sergileniyor veya müzik sanatçıları, tasarımcılar, fotoğrafçılar veya benzer kavramları araştıran diğer sanatçıları içerebilen bir iş birliği projesinin parçası oluyor. 


Maddesellik ve insan bedenine olan takıntın ile birlikte çalışmaların bir bilim kurgu fantezisine işaret eden bir estetik oluşturuyor. Sanat pratiğini nasıl tanımlarsın?


Çalışmalarımdaki bilim kurgu öğelerinin kökeni, babam ve erkek kardeşimle birlikte düzenli olarak bilim kurgu filmleri izlediğimiz ve fütüristik icatlar hakkında hayaller kurduğumuz gençliğime dayanıyor. Teknoloji, kimya ve insan bilimlerine ilgi duyan biri olarak, tüm bu filmleri ve beraberinde gelen sohbetleri çok sevdim. İzleyiciye farklı bir gerçekliği yeni bakış açılarıyla deneyimletmek için kurgusal/alternatif dünyaları kullanma biçimi bana her zaman ilham verdi ve pratiğimdeki yaklaşımımı da aynı şekilde etkiledi. İnsan bedeni özne, maddesellik araç ve bilim-kurgu da yöntem olarak hizmet ediyor. 


Esmay by Michelle Helena Janssen & Luna by Nkeiru Ofor

New Humanity - Breathing Robot


Sanatını performans sanatıyla nasıl birleştiriyorsun? Performans sanatçılarıyla iş birliği yapmak sana nasıl bir perspektif kazandırıyor?


Genellikle müzik sanatçılarıyla çalışıyorum ve eserim canlı bir performans sırasında ya da bir videoda kullanılıyor. Ayrıca tiyatro ve dans topluluklarıyla da iş birliği yapıyorum. Performansçılar çalışmalarımın sosyolojik kısmını genişletiyor. Projelerimin çoğu, günümüz toplumuyla ilişkili olarak bedenle ilgili bir soru, ifade veya araştırmadan kaynaklanıyor. Bu konuları araştırmanın önemli bir parçası, çalışma toplum ya da kültürle etkileşime girdiğinde gerçek zamanlı geri bildirimleri izlemek. Bir diğer önemli unsur da eserin ve işleyişinin kullanıcı tarafından nasıl algılandığı. Çalışmalarım sadece sanat ortamında çerçevelendiğinde, konular benim için çok kapalı bir hikaye haline geliyor. İçinde bulunduğumuz zamanla ilgili bir hikâye anlatma şansına sahip olmaları için bazen önce bir hayatları olması gerekiyor.


 

"Performans, moda ve müzik disiplinleriyle birlikte çalışmak, işin halk tarafından daha iyi benimsenmesini veya özümsenmesini sağlıyor. Çalışmaya daha ilginç bir sosyal bağlam kazandırıyor ve aynı zamanda anlamını genişletiyor çünkü birden fazla sanatçı kimliği kaynaşıyor."


 

Gentle Monster


Yaratıcı sürecindeki adımları merak ediyoruz. Bir projeye nasıl başlıyorsun ve seni en çok heyecanlandıran şey nedir?


Şu ana kadar üzerinde çalıştığım projelerin neredeyse tamamı, proje başlamadan önce zaten etrafımda olan kavram ve fikirlerden doğdu. Tamamen boş bir tuvalle başladığım nadiren oluyor. Yılda sadece birkaç proje yapabiliyorum, çünkü genellikle çalıştığım ortam ve boyut oldukça zaman ve kaynak gerektiriyor. Dolayısıyla bir iş birliği ya da sergi enstalasyonu için teklif aldığımda, zaten içimde büyümüş olan bir konseptle çalışmayı tercih ediyorum. Bu ilk konseptleri oluşturmanın benim için çok tipik bir yolu, aklımda birkaç potansiyel konu varken atölyemde basit tekrarlayan işler yaparak veya daireler çizerek daha meditatif bir duruma girmek. Bir noktada her zaman zihnimden geçen düşünceler arasında yeni bir bağlantı ortaya çıkıyor.


Zihin kütüphanenizi yıllar içinde deneyim, bilgi ve ilhamla ne kadar çok takviye ederseniz, elbette o kadar iyi çalışır. Bu süreci iyileştirmek için attığım önceki adımlar, yeni teknikler ve malzemelerle çok sayıda deneme yapmak ve projelerimden arta kalan zamanlarda ilgilendiğim konular hakkında okumak. Süreç çok doğrusal değil ama benim için çok iyi işliyor gibi görünüyor. Sanırım bu süreç beni en çok heyecanlandıran kısım da olabilir. Sakin bir ortamda rahatlatıcı eylemler gerçekleştirirken hayal kurmak benim için gerçekten ödüllendirici. 


Tasarım süreci ve nihai ürün açısından seni en çok heyecanlandıran çalışman hangisi oldu?


Sanırım bu Sevdaliza ile yaptığım daha önceki projelerden biri olmalı, silikon döküm vücut elemanlarının kaslarını büyüttüğü güzel bir yarı saydam kıyafetten oluşuyordu. Proje, önceki basketbol kariyeriyle bağlantılı olarak vücudunu nasıl deneyimlediğine dayanıyordu ve editoryal bir hikayeyle birlikte yaptığımız özel bir performansın parçasıydı. Bu projeyi geliştirmek için birlikte epey zaman geçirebildik ve ayrıca proje kendi inisiyatifimizde olduğu ve bir son teslim tarihi olmadığı için onu yürütmek için gerçekten zaman ayırdık. İkimiz de her zaman aynı konulardan ve sorunlardan ilham aldık ve aynı zamanda estetik konusunda da örtüşen bir zevkimiz var. Bu yönler, her ikimizin de zamanı olmasıyla birleşince, bize farklı yönleri test etme ve deneyimleme ve en iyisini ortaya çıkarma alanı sağladı. Beyin fırtınası yaparken ve vücudunun kalıplarını çıkarırken kişisel deneyimlerimiz hakkında çok konuştuk, bu da projeyi bizim için çok kişisel hale getirdi. Proje yayına girdikten bir süre sonra internet bu projenin üzerine atladı ve ona kendi hikayesini verdi, bu da projenin anlamına yeni bir katman ekledi. 


Sevdaliza by Michelle Helena Janssen & Muscle Suit


İlham almak için neler yapıyorsun? Bu alanda ya da farklı disiplinlerden merakla takip ettiğin isimler kimler?


İlham aldığım şeyler sürekli değişiyor. Kelimenin tam anlamıyla her şeyi ilginç bulan çok meraklı bir insanım, bu yüzden ilham kaynağımı mümkün olduğunca hareket halinde tutmaya çalışıyorum, böylece ona takılıp kalmıyorum ve ayrıca bilinçaltımda sürecimle ilgili olmayan şeylerden çok fazla etkilenmemi önlüyorum. Bir şeyden ya da birinden ilham almak gerçekten faydalı olabilir ama aynı zamanda çok kafa karıştırıcı olabilir ve yolunuzun önünde durabilir. Vizyonunuzu bulanıklaştırabilecek ilhamın farkında olmanın ve zaman zaman onu küratörlüğünü yapmanın önemli olduğuna inanıyorum. Son zamanlarda erozyon gibi doğal süreçlerden çok fazla ilham alıyorum. Ayrıca Frederik Heyman ve Harriet Davey gibi fütüristik hikayeler ve ortamlar yaratma konusunda harika olan sanatçıların dijital çalışmalarını izlemeyi seviyorum. Ve son olarak, Coperni'nin Sonbahar/Kış 24 sergisindeki Air Swipe Bag'i de çok ilham verici buldum - %99'u havadan oluşan bir tasarım. 


Gelecek için heyecanlı mısın, planlarında neler var?


Çalıştığım malzeme ve tekniklerde başka ve daha derin anlamlar aramak için çalışmalarıma jeolojik yönler ekleme olasılıklarını keşfetmeyi çok isterim. Ayrıca şu anda ilk kadın avcılar ve onların bedenleri ile aletleri arasındaki ilişki hakkında bir konsept yazıyorum, bunun için gerçekten heyecanlıyım ve umarım bu yıl üzerinde çalışmaya başlayabilirim. 


Solange

Adidas

E.I. Sculpture 03

E.I. Sculpture 01


Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page