top of page

Tadeas Podracky | Deneysel Tasarımcı


The Metamorphosis

Malzeme araştırması, zanaat mirasını sorgulama ve güçlü uygulamalı üretim yoluyla, ifade, yıkım ve bireyselliği vurgulamayı keşfetmeye dayalı yeni bir metodoloji, yeniden formüle edilmiş bir tasarım yaklaşımı öneren deneysel tasarımcı Tadeas Podracky ile çalışmaları ve üretim pratiği üzerine sohbet ettik.


Tadeas Podracky kimdir? Kısaca kendinizden bahsedebilir misiniz?

Pratiğim nesne yapımına, özellikle de uygulamalı bir yaklaşıma dayanıyor. Tasarım sürecinde doğrudan malzeme formlarıyla çalışmayı ve deneyler yapmayı seviyorum. Bir nesnenin insanla olan ilişkisini araştırmak ve projelerin farklı yönlerini sorgulamak ve keşfetmek için zanaat süreçlerini kullanmakla ilgileniyorum. Bu, hayali senaryolarım ile gerçek dünya arasındaki bariyerleri sık sık yıktığım bir keşif. Son zamanlarda, "The metamorphosis" koleksiyonu ile başlayan yönde çalışıyorum. Bu koleksiyon, yakın çevremizdeki stereotiplere meydan okumayı ve bir kişinin bir nesneye olan duygusal bağını maddesellik ve ifade yoluyla güçlendirmeyi amaçlıyor.

Tasarım dünyasında, "iyi" tasarımın ne olduğunu tanımlayan klişeler ve ön yargılar ile karşılaşıyoruz. Ancak, siz bu tanımlamaları yıkmak ve ortaya çıkan farklılık ve benzersizliklere odaklanmak gibi bir duruş sergiliyorsunuz. Sizce bu tanımlamaların sınırları nelerdir ve bu sınırları zorlamak neden önemlidir?

Yerleşik gelenekleri sorgulamanın her zaman önemli olduğunu düşünüyorum. Bir şey çok sabitlendiğinde, dikkatimizi vermeyi bırakırız ve kolayca durgunlaşmaya başlayabiliriz. Sürekli sorgulama bizi daha uyanık hale getirir. Bireyin görüşü ve fikriyle de ilgileniyorum; bir şey "iyi" kelimesiyle işaretlendiğinde, bu genellikle mümkün olduğunca çok insanın hemfikir olduğu bir uzlaşmadır. Bireye dokunan şeyler yaratmayı seviyorum.

Eserleriniz tasarım ve sanat arasındaki çizgiyi bulanıklaştırıyor gibi görünüyor. Çalışmalarınızın nerede konumlandığını görüyorsunuz?

Kendimi araştırmak ve ifade etmek için hem tasarım hem de sanat araçlarını kullanıyorum ve bazen daha çok sanat alanında bazen de daha çok tasarım alanında hareket ediyorum. Önemli olan işin ifadesi ve hedeflediği eleştirel potansiyel. Gündelik eşyalarla ilgilenmem, tasarımın insana en yakın ve dolayısıyla bizi en çok etkileyebilecek alan olduğu inancından kaynaklanıyor. Bu nedenle benim için en doğal mecra. Bir bütün olarak, insan çevresi ve nesneyle olan ilişkimizle ilgileniyorum ve amacım bu konuları herhangi bir sınır olmaksızın özgürce keşfetmek.

Tasarım sürecinizde malzeme seçimi yaparken, size en çok ne ilham veriyor? Hangi faktörler size farklı malzemeleri keşfetmeye yönlendiriyor ve projelerinizde kullanacağınız malzemeleri seçerken nasıl bir yol izliyorsunuz?

Çoğunlukla malzemeler, üzerinde çalıştığım projenin sürecinden türetiliyor. Genellikle eş zamanlı olarak birkaç proje üzerinde çalışıyorum ve sürekli yeni malzemeler deniyorum. Bu bana proje geliştirmede yardımcı oluyor, böylece yeni bir proje planladığımda, birlikte çalışacağım malzemeleri şimdiden düşünebiliyorum. Süreç her zaman sürprizler getirse de, genellikle yeni ve yaratıcı bir çalışma yöntemi bulmanız gerekiyor.

 

“Proje asla sadece malzemeden başlamaz; bunun yerine malzeme, belirli bir konseptin arkasındaki kavramı ileten bir araçtır. Malzemeyi karakterine göre kullanmanın ve nesnenin etkisini artırmanın hayati önem taşıdığını düşünüyorum.”

 

Bir dizi işlevsel sanat objesinden oluşan “Metamorfoz” koleksiyonunuz çok sevildi. Bu koleksiyonun hikayesini sizden dinlemek isteriz.

Metamorfoz, çevremizle aramızdaki duygusal bağı güçlendirmeyi amaçlayan bir nesne koleksiyonu. Yapım yöntemlerini sorgulayarak, özgünlüğü vurgulayarak ve malzemenin karakterleri ortaya çıkarma yeteneğini yeniden değerlendirerek, yeni bir yapım metodolojisi önerdim - duygusal kararlara, öngörülemezliğe ve ifadeye dayalı yeniden formüle edilmiş bir tasarım yaklaşımı.
Bu koleksiyon üzerinde çalışmaya ilk olarak Covid salgını sırasında başladım, Prag'daki stüdyomda haftalarca karantinada kaldım. Malzemelere erişimim yoktu, ancak bu handikapı bir araştırma fırsatına dönüştürdüm ve sadece ahşap, tekstil, araba parçaları, eski seramik parçaları veya kırık cam levhalar gibi etrafta bulabildiğim veya erişmesi kolay malzemelerle çalışmaya başladım. Bu malzemelerin belirli bir kıtlık özgünlüğüne sahip olduğunu fark ettim, böylece maddeselliğe ve el yapımına nasıl yaklaştığımızı yeniden değerlendirmeye başladım.
İçinde yaşadığımız çevrenin hayatlarımız üzerinde önemli bir etkisi olduğunu fark ettim. Belirli bir yıpranmış estetik niteliğe sahip malzemelerle çalışmayı amaçladım, böylece maddesellik bile zaten otantikti ve nesnelerin biçimi ve işlevi ile estetik ve güzellik kavramlarımızı yıkmak istedim. Bu, mükemmelliği hedeflemeyen şeyleri veya malzemeleri kabullenmemizi daha da etkileyebilir ve yeni olasılıklara daha açık olabiliriz.

Üretim sürecinizden biraz bahsedebilir misiniz? Analog ve dijital tekniklerin hangisine daha yakınsınız?

Bilinçli olarak fiziksel çalışmanın katılımıyla çalışıyorum ve bu süreçte bedenim ile nesne arasındaki bağlantıyı araştırıyorum. Bağlantı sadece fiziksel olmak zorunda değil, fiziksel çalışmayı, çalışma sırasında dış dünyaya bir tepki olarak içinde bulunduğum duygusal duruma dayanarak konuyu formüle etmeme yardımcı olan bir araştırma aracı olarak kullanıyorum.

İlham almak için neler yapıyorsunuz? Bu alanda ya da farklı disiplinlerden merakla takip ettiğiniz isimler kimler?

En büyük ilham kaynağım stüdyodaki günlük sürekli çalışmalardır. Bu, çalışmalarımın sürekli gelişimini sağlıyor. Sadece malzeme ile her gün temas ederek teknikler, malzeme ve aynı zamanda biçim ve içerik üzerinde deneyler yapabiliyorum. İlhamın büyük bir kısmı da hayal gücümle tamamen çalışabildiğim okumaktan geliyor.

Gelecek için heyecanlı mısınız? Planlarınızda neler var?

Şu anda Prag'da bir sergi üzerinde çalışıyorum. Daha samimi bir kişisel proje yapma ihtiyacım vardı. Tüm yaz boyunca gözlerimi bu sergiden ayırmadım ve tamamen benzersiz bir konsept yaratmayı dört gözle bekliyorum. Sonbaharda, Prag Sanat Mimarlık ve Tasarım Akademisi'nde bölüm başkanı olarak bir stüdyo yönetmeye başlayacağım, bu nedenle sanat çalışmalarımın ve sergi programımın yanı sıra kendimi kısmen yeni yeteneklere yardım etmeye ve Prag'daki yaratıcı ortamı ve çağdaş tasarım anlayışını geliştirmeye adayacağım.


Comments


bottom of page