top of page

FLOWGARDENZ | Yaratıcı Stüdyo


Fotoğraf: Laura M. Lombardia

Ses, bilim, tasarım, video ve performans aracılığıyla doğal dünyayı keşfeden sanatsal bir kolektif olan FLOWGARDENZ kurucuları Vova Vanenkov ve Kostya Bushmanov ile çalışmaları ve üretim pratikleri hakkında sohbet ettik.

 


Vanenkov ve Bushmanov kimdir? Kısaca kendinizden bahsedebilir misiniz? Dünya çapında tanınan bir sanatçı ikilisi olma yolculuğunuz nasıl başladı?


Vova Vanenkov: Ben Batı Sibirya'nın uçsuz bucaksız manzaralarından gelen bir sanatçıyım. Sanatsal yolculuğum Khanty-Mansiysk'teki bir sanat okulunda ahşap işleri, seramik ve resim gibi çeşitli medyumları incelediğim Craft derecelerinin peşinde koşmakla başladı.


Kostya Bushmanov: Yönetmen, senarist ve yaratıcı yapımcıyım. Estonya'da doğdum, eğitim yolculuğum beni ilk çalışmalarım için St. Daha sonra, Artur Aristakisyan'ın uzman rehberliğinde Moskova Yeni Sinema Okulu'nda ikinci bir derece alarak belgesel film yapımı alanına girdim.


FLOWGARDENZ: Yolculuğumuz, efsanevi film stüdyosu Gorki ile iş birliği içinde "İç Mekan Bitkilerinin Dünyası" adlı popüler bilim dizisinin yapımıyla başladı. Bu dönemde Vova, "Rusya Bilimler Akademisi Ana Botanik Bahçesi "nde çalışarak zamanını nadir tropik bitkilerin incelenmesine ve gözlemlenmesine adadı. Kostya aynı zamanda belgesel film yönetmeni olarak çeşitli sanatçılarla iş birliği yaptı ve filmler üretti. Sıra dışı bitkilere, onların yaşam tarzlarına, uyum mekanizmalarına ve iletişim yöntemlerine duyduğumuz hayranlıkla, nadir tropik bitkilerin sıradan vatandaşların pencere kenarlarını süslemek için binlerce kilometreyi aşan olağanüstü yolculuğunu tasvir eden bir film yaratma fikrini tasarladık. Amacımız, hayatlarını bitkileri incelemeye adamış meraklıları, bilim insanlarını ve sanatçıları sergileyerek ortaya çıkan yeşil trendin özüne inmekti. İzleyicileri bitki bakımı konusunda eğitmeyi ve karmaşık organizasyonları hakkında fikir vermeyi amaçladık. İzleyicinin algısını cezbetmek amacıyla, modern grafikler, müzik, ilgili görüntüler ve kostümler içeren yeni bir anlatım formatı oluşturmaya çalıştık. Yaratıcı rolünü üstlenerek dizi konseptini geliştirdik, içeriği senaryolaştırdık, setleri ve kurumsal kimliği tasarladık, tüm sanat yönetimini denetledik ve çekim sürecini yönettik. Misyonumuz, klasik popüler bilim filmlerinden ilham alarak geleneksel formata canlılık katmaktı. Bu proje boyunca, benzer düşünen bireylerden oluşan benzersiz bir ekip kurduk ve sonraki çok sayıda büyük ölçekli girişimin temelini attık.
"FLOWGARDENZ, geleneksel sınırların ve ayrımların bulanıklaştığı bir hayal dünyasını araştıran sanatsal bir proje. FLOWGARDENZ, gerçekte sabit, somut bir konumu olmadan var olan sanal bir mekan."Bize biraz bahçecilik ve bitliklerden ilham alan sanata alternatif bir bakış açısı getirmek amacıyla çağdaş kültürün farklı mit ve kavramlarıyla çalışan FLOWGARDENZ’dan bahsedebilir misiniz?


FLOWGARDENZ, geleneksel sınırların ve ayrımların bulanıklaştığı bir hayal dünyasını araştıran sanatsal bir proje. FLOWGARDENZ, gerçekte sabit, somut bir konumu olmadan var olan sanal bir mekan. Herhangi bir anda herhangi bir yerde ortaya çıkabilen bir serap ya da rüyaya benziyor. Bu yanılsamalı doğa, gerçek dışılık ve kırılganlık hissi, araştırmamızın çok önemli bir yönü.


Zaman ve onun sürekli akışı bizim temel yapı taşlarımız. Zaman akışının, fark edilebilir bir başlangıç ve tanımlanmış bir "son" ile yapılandırılması gerektiğine inanıyoruz. Bu akış somut bir biçime dönüşmelidir, çünkü biçim izleyicide güçlü duygular ve tepkiler uyandırma gücüne sahiptir. Benzersiz bir form arayışı, günlük araştırma ve uygulamalarımızın merkezinde yer alır. FLOWGARDENZ her zaman iş birliklerine açıktır ve yeni projelerin doğuşu için verimli bir yerdir.
Müzik videolarından belgesellere kadar birçok format FLOWGARDENZ’ın projeleri arasında yer alabiliyor. Farklı medya türleri arasında dolaşmak sizi nasıl etkiliyor ve hangi projelerde bu dolaşımı en çok seviyorsunuz?


Her şeyden önce, festivaller gibi karmaşık, çok bileşenli projeler hazırlamaktan keyif alıyoruz. Bunu büyüleyici kılan şey, izleyiciyle doğrudan etkileşim ve formatın uzun süreli olması. Festivaller birkaç gün boyunca kesintisiz olarak devam edebiliyor, bu da işin yeni anlamlar ve beklenmedik dönüşümler kazanmasına olanak tanıyor. Festivalin evrenini inşa etmekten, kimliğini oluşturmaktan, ticaretini yapmaktan, benzersiz sanat formları geliştirmekten ve izleyiciler için mekanikler ve maceralar tasarlamaktan zevk alıyoruz.


Bir festival doğası gereği öngörülemez, duygu ve enerji yüklüdür. Her zaman çevrimdışı bir alandan sanal bir ortama nasıl dönüşeceğini düşünüyoruz. İzleyicilerin pek çoğunun sanatçıların performans sergilediği ya da bir enstalasyonun gerçekleştiği mekana fiziksel olarak gelemeyebileceğini kabul etmek çok önemli. Bu nedenle, dijital bir akışa geçiş yaratıcılığımızın başka bir biçimi haline geliyor. Sosyal ağlara yönelik bir anlatı üzerine düşünmek ve çalışmalarımızı dünyanın her köşesinden bizi izleyen izleyiciler için uyarlamak son derece ilgi çekici. Dijital bir alana geçiş, yaratıcı sürecimize bir karmaşıklık katmanı ekliyor ve bizi izleyicilerimizle yenilikçi ve anlamlı yollarla etkileşime girmeye zorluyor.Sınırları bulanık, belirli bir yeri, cinsiyeti ya da zamanı olmayan çalışmalarınızda kullandığınız bitkilerin ve doğal malzemelerin seçimindeki süreç nasıl ilerliyor?


Sanatsal çalışmalarımızda yerel malzemeler ve bitkilerle çalışmaya gayret ediyoruz. Yerel ürünler doğası gereği bağlamla ve belirli tarihlerle derin bir bağlantı taşır. Daha güçlü bir duygusal rezonans ve özgünlük hissi yayarlar. FLOWGARDENZ'in sınırları veya belirli bir yer ve zamanla bağı olmadan var olduğunu iddia ettiğimizde, öncelikle genellikle hayali bir biçim alan nihai sanatsal anlatıya atıfta bulunuyoruz. Zaman zaman bu anlatı gerçeklikten daha gerçekçi gelebilir, ancak sonuçta belirli bir yerde elle tutulur, somut malzemeler ve bitkilerle çalışmak zorundayız.


Kısa bir süre önce sanatçıların biyomalzeme dünyasını keşfetmeleri için bir eğitim modülü başlattık. Bu modül, sanatçılara biyomateryallerle çalışma ve yaratma gücü vererek sanatsal ifade için yeni yollar açıyor. Biyo-malzemelerin sanatsal kullanımındaki muazzam potansiyelin farkına varan yeni neslin yaratıcılığından ilham alıyoruz. Bu girişim, sanat ve bilimin kesiştiği noktada heyecan verici bir keşiftir ve bu girişimden ortaya çıkacak yenilikçi çalışmalara tanık olmayı dört gözle bekliyoruz.


Bize biraz üretim sürecinizden bahsedebilir misiniz? Analog mu yoksa dijital tekniklere mi daha yakınsınız?


Birinin diğerine sorunsuzca geçerek yeni anlam biçimlerine yol açtığı teknolojilerin yakınsamasında heyecan buluyoruz. Örneğin, Still Life adlı projemiz, bitkilerden nadir sesler yakalayan sanatçılarla dokuz saatlik bir oturumdan doğan ve bitki tarafından üretilen seslerden oluşan büyüleyici bir katalogla sonuçlanan görsel-işitsel bir performans. Bu analog performans, sonunda orijinal seslerin yanı sıra müzisyenlerin de yer aldığı, izleyiciler için canlı bir gösteriye dönüştü. Güçlü işitsel deneyimin ve oyuncuların fizikselliğinin ötesinde, seslerin bir sinir ağı tarafından işlendiği, 3D animasyon yayınlayan on dokuz metrelik yuvarlak bir ekran ekledik. Sonuç, Blazart çağdaş sanat sergisinde NFT nesneleri olarak sergilenen bir dizi sanal heykel şeklini aldı. Dijital bir çağda yaşarken analog, doğası gereği dijital alemin bir yönüdür. Bu nedenle, üretim sürecimiz hem analog hem de dijital teknolojileri sorunsuz bir şekilde entegre ederek bu iki ortamın sınırlarını aşan anlatılar oluşturmamızı sağlıyor.Bugüne kadar birçok global marka ile iş birlikleri geliştirdiniz. Tasarım süreci ve çıkan ürün bazında bugüne kadar sizi en çok heyecanlandıran çalışmanız hangisiydi?


Her yıl karmaşıklığı ve ölçeği ile karakterize edilen son derece iddialı bir projenin uygulamasına başlıyoruz. Bu yıl İspanya'nın Cordoba kentinde düzenlenen Uluslararası Flora Festivali'ne katılma şerefine nail olduk. Etkinlik her yıl dünyanın önde gelen çağdaş sanatçılarından bir seçkiyi şehrin en sembolik kurumsal avlularından bazılarında mekâna özgü enstalasyonlar yaratmaları için sunuyor. Bu yılın teması "Bitki Zekası" idi.


Amacımız, izleyicileri bitki yapılarının karmaşık dünyasına çekmekti. 30.000'den fazla çiçekten oluşan ve bir milyon kez büyütülmüş bir bitki hücresinin yapısını yeniden üreten anıtsal bir enstalasyon olan "CELL"in yaratılmasıyla sonuçlandı. Amacımız izleyiciyi bitkinin tam merkezine yerleştirmekti. İnsanı arka plana iten ve doğayı ön plana çıkaran bir ölçek oyununda, izleyicileri bir bitki hücresinin içine girmeye davet ederek, bu mikroskobik gerçekliğin büyüklüğü karşısında önemsizlik hissi uyandırıyoruz. Enstalasyon, canlı bir hücrenin içinde gerçekleşen sürekli ve dinamik süreçleri yansıtarak sanat eserinin ayrılmaz bir parçası olacak şekilde tasarlanmış yapısını şeffaf bir şekilde ortaya koyuyor. Endüstriyel estetik, çiçeklerin organik güzelliğini tamamlayarak doğa ve insan müdahalesi arasındaki simbiyotik ilişkiyi vurgulayan bir kombinasyon yaratıyor. Toplam beş eser sunan ünlü sanatçılarla yarışan enstalasyonumuz ikinci sırada yer aldı. Bu gerçekten heyecan vericiydi! Bu inanılmaz sanatçılarla birlikte olmak ve böylesine ciddi bir yarışmada kafa kafaya gitmek harika bir deneyimdi.Bize biraz çalışmalarınızın arkasındaki ilham kaynaklarından bahsedebilir misiniz? Bu alanda ya da farklı disiplinlerde çalışmalarını merakla takip ettiğiniz isimler kimler?


Bizim için ilham, genellikle kendi fikirlerimizin değiş tokuşundan ve çatışmasından kaynaklanan dinamik bir süreçtir. En büyüleyici kısmı, tamamen beklenmedik ve bireysel hayal gücünün kapsamının ötesinde bir şeyin yaratılmasına yol açan devam eden diyalog ve tartışmadır. İçimizdeki yaratıcı dinamiğe ek olarak, seyahat, şehir gezintileri, dağ manzaraları, insanlar ve onların Instagram hikayeleri, yeni malzemeler, teknolojiler, keyifli mutfak deneyimleri, haberler, bahçemizdeki üzümlerin mevsimsel dönüşümleri gibi günlük yaşamın çeşitli unsurlarından ilham alıyoruz. Bu günlük akış sayısız düşünce ve fikir üretiyor. Ayrıca sanat, fotoğraf, moda, tasarım, sinema ve müzik alanları da yaratıcı kaynağımıza önemli ölçüde katkıda bulunuyor. Bununla birlikte, güçlü eserlerin etkisi altında kalmamak ve benzersiz bakış açımızı korumak için bilinçli olarak belirli bir mesafeyi koruyoruz.


Gelecek için heyecanlı mısınız? Planlarınızda neler var?


Gelecek, kendi çılgın hızında ortaya çıkan bir heyecan ve endişe karışımını barındırıyor. Akıllı telefon ekranlarımızdan yayılan amansız bilgi ve içerik akışına karşı kendimizi sürekli bir yarış içinde buluyoruz. Biraz ayağımızı yere basmak ve ayaklarımızın altındaki zemini hissetmek için, fikirlerimizi ve çalışmalarımızı izleyicilerimizle paylaşabileceğimiz, kesintisiz bir diyaloğa girebileceğimiz yaratıcı bir özgürlük cenneti olarak tasarlanan yeni bir stüdyo kurma sürecindeyiz. Aynı zamanda, bu yılın ilkbaharında açılması planlanan ilk kişisel sergimiz için aktif bir şekilde hazırlanıyoruz. Bu sergi, tamamen yeni birçok eser ve tekniği sergilemeyi vaat ediyor. Bununla birlikte, odak noktamızın merkezinde, mevcut arayışlarımızdan önemli ölçüde farklılaşan yeni bir sanat projesi yer alıyor. Bu projeyi kısa bir süre içinde açıklamayı umuyor ve izleyicileri FLOWGARDENZ kadar büyülemesini diliyoruz.Comments


bottom of page